Деталі
Так, 9 лютого 2021 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виніс ухвали у справах № 9901/22/21, № 9901/23/21 за позовами громадян, які оспорюють Указ Президента України від 2 лютого 2021 року № 43/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 лютого 2021 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” (згідно із додатком 2 до рішення РНБОУ застосовано персональні санкції щодо низки телеканалів).
“Ухвалою у справі № 9901/22/21 позовну заяву громадянина залишено без руху і встановлено позивачеві десятиденний строк із дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків. Рішення мотивоване тим, що позивач не навів обґрунтування про порушення оскаржуваним Указом прав, свобод та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду”, — йдеться в повідомленні.
Крім того, позивач не конкретизував підстав для залучення РНБОУ, ТОВ “Новини 24 години”, ТОВ “Телерадіокомпанія “112-ТВ”, ТОВ “Нові комунікації” до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
“Ухвалою у справі № 9901/23/21 відмовлено у відкритті провадження за позовною заявою громадянина про визнання протиправним і скасування Указу. Суд зазначив, що фактично зміст позовної заяви свідчить про те, що її подано в інтересах та на захист прав інших осіб — юридичних осіб, які, за твердженнями позивача, є власниками телеканалів”, зазначається в повідомленні.
Що було до цього
4 лютого до Верховного Суду оскаржено Указ Президента України Володимира Зеленського щодо застосування санкцій проти телеканалів “ZIK”, “NEWSONE” та “112”. Також 8 лютого до суду надійшов ще один позов із подібними позовними вимогами.
Ситуація з каналами
Президент Володимир Зеленський 2 лютого запровадив персональні санкції проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Санкції діятимуть 5 років. Також санкції накладені на низку підприємств медіахолдингу “Новини”, куди також входять телеканали “ZIK” і “NewsOne”, 112-канал. Під санкції потрапили: “Нові комунікації” — ZIK, “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” — “ПАРТНЕР ТВ”, “ЛІДЕР ТВ”, “ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ “112-ТВ”, “ТВ ВИБІР” — 112 канал, “НОВИЙ ФОРМАТ ТВ” — засновник Тарас Козак, “АРІАДНА ТВ” — власник Тарас Козак.
3 лютого Зеленський вперше прокоментував введені ним санкції проти телеканалів “ZIK”, “NEWSONE” та “112”, заявивши, що Україна “рішуче підтримує свободу слова”, а застосовані обмеження — “важке рішення”.
Стосовно “підтримки” громадянського суспільства, то дії Глави держави засудили в багатьох інституціях, зокрема — в Національній спілці журналістів України. З відповідною заявою вже виступив голова НСЖУ Сергій Томіленко, який назвав указ Президента України Володимира Зеленського про введення санкцій проти телеканалів “ZIK”, “NEWSONE” та “112” “надзвичайною ситуацією для держави”. З його слів, Національна спілка журналістів України негайно поінформує міжнародні інституції про кричущі дії влади, направлені на боротьбу зі свободою слова в Україні.
Водночас, спікер парламенту Дмитро Разумков заявив, що рішення щодо санкцій проти телеканалів “ZIK”, “NEWSONE” та “112” у РНБО приймалось без обговорення, натомість було письмове опитування. За його словами, додаткової інформації від представників спеціальних служб не було в тому пакеті документів, який був наданий на ознайомлення, й інформації від голови СБУ Разумков також не чув.
Нагадаємо
Під час відвідування Рівного у 2019 році, Гарант Конституції обіцяв не закривати телеканали та не утискати свободу слова в державі.
“Я дуже поважаю кожен канал, і канал News One. Я ніколи не закривав в своєму житті жодного каналу. Я особисто за свободу слова, і ви це прекрасно знаєте. Я ніколи в своєму житті не буду закривати жодні канали, не маю права, не маю повноважень”, — заявив тоді Зеленський.