Обмеження ціни на газ для населення було запроваджене шляхом розширення карантинної постанови №1236 від 9 грудня 2020 року.
"Установити з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 р. граничну ціну на природний газ за договорами поставки між побутовими споживачами і постачальниками, зокрема, постачальником "останньої надії", на рівні 6 гривень 99 копійок за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ, плати за транспортування магістральними газопроводами до внутрішніх точок виходу з газотранспортної системи)", – йдеться в тексті постанови.
Кабмін вніс природний газ до переліку соціально значущих товарів, затверджених постановою №341 від 22 квітня 2020 року.
Зокрема, уряд розширив постанову №809 від 30 вересня 2015 року, яка затверджувала порядок відбору постачальника "останньої надії", що зобов'язує його не перевищувати встановленої в лютому-березні 2021 року постановою №1236 граничної ціни продажу газу.
Цьому передувало засідання уряду 18 січня, на якому було ухвалено відповідне рішення.
Додамо, з 1 січня ціна на газ для населення підвищилася, що, звичайно, обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.
Нагадаємо, що ще у грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів на майже 50%, але “щось пішло не так”.
На тлі протестів влада взялася “терміново” вирішувати “тарифну” проблему. Спочатку, в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко (колишній керівник “Нафтогазу”, при якому вартість газу для населення зросла з 1,4 грн до 6,9 грн за куб. м) представив “попередній план із суттєвого зниження тарифів на газ та встановлення ціни, яка була б справедливою з точки зору споживача”.
Уже 13 січня, на засіданні Кабінету міністрів, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через пандемію та карантинні обмеження ціна на газ для населення “зменшиться на 30%” і становитиме 6,99 грн за метр кубічний.
Правда, ціна на газ від ГК “Нафтогаз України” становить 7,22 грн/куб. Тобто, анонсоване “30-відсоткове” зниження від Шмигаля лише на майже 3,2% або 23 копійки відрізняється від “нафтогазівської” пропозиції.