Так, Вадим Івченко роз'яснив, в чому полягає головна проблема, коли суддя одноособово може призупиняти на певний час накладені РНБО санкції.
Цитата:
"Поки суддя буде розглядати справу, він може зняти санкції тимчасово. А потім справу позитивно вирішити з точки зору легітимності рішення РНБО через рік. Але забезпечення виконання санкцій він зняв рік тому – поки розглядав справу. Ця людина встигла продати активи, щось вкрасти та втекти, а суддя каже – так, все нормально (з санкціями – ред.). Тоді стоїть питання: навіщо суддя це робив і знімав можливість бути певній людині під санкціями", - пояснив Івченко.
Деталі
На думку нардепа, головна проблема полягає в самому механізмі накладення санкцій РНБО, а також неврегульованості того, що відбувається з точки зору законності стосовно громадян України. Саме тому, за його словами, до запропонованого законопроекту у народних депутатів все ж буде багато питань, а також сумнівів щодо ухвалення.
"Чи є довіра до РНБО? А якщо вони завтра скажуть когось розстріляти? До речі, вони ж і на українців теж накладають санкції, що не можливо робити. Згідно з Конституцією, українців обмежити в чомусь може лише суд. Як можна на українця накласти санкції без рішення суду? Щоб сказати, що вони фінансують тероризм, треба це довести", - зауважує парламентар.
Вадим Івченко вважає, що в такій ситуації санкції за спонсорування тероризму легко перетворити на інструмент репресій до будь-якого громадянина чи групи громадян України в інтересах влади.
"Наприклад, фермери продають продукцію якомусь аграрію, який потім експортує її на якусь турецьку фірму, а в тій турецькій фірмі на 20% співвласник росіянин. І на цей елеватор, який купує зерно, відкривається справа з фінансування тероризму, і сотні тисяч аграріїв і фермерів підпадають під кримінальну відповідальність", - припустив Івченко.
Контекст
Законопроєкт №5667 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань діяльності Ради національної безпеки і оборони України” пропонує заборонити судам зупиняти рішення РНБО про накладення санкцій до розгляду справи по суті.