Коментуючи проект мирової угоди між КМУ та американським виробником ліків проти гепатиту С “Гілеад” він зазначив:
“Складається таке враження, що на даний момент МОЗ перетворилося на філію, на структурний підрозділ фармацевтичної мафії, у якого завдання лише лобізм фармацевтичних компаній, не більше не менше”, — сказав він.
Додамо, що відповідно до тексту мирової угоди “Гілеад” може отримати ексклюзивне право на продаж ліків на основі софосбувіру (проти гепатиту С) в Україні. Реєстрацію аналогічних препаратів інших виробників Україна для цього має скасувати.
За прогнозами компанії GlobalData ринок збуту препаратів проти гепатиту С до 2025 року буде скорочений з сьогоднішніх 60% до 48%. Саме тому, на переконання С.Кравченка, американські фармкомпанії розгорнули боротьбу за наш ринок лікарських засобів.
“Саме тому виробники США розгорнули таку активну боротьбу за наш ринок! У нас дійсно епідемія, у нас багато хворих. Воно їм комерційно привабливо із однієї сторони, а з другої — вони себе так агресивно ведуть, фармкомпанії, лише там де їм це дозволено. Що значить ексклюзивні права? Якась монополія на лікування їхніми лікарськими засобами на території України, це що таке? Це порушення конституції України і основ законодавства в охороні здоров’я. Виникає питання, хто їм допомагає і хто це лобіює. На сьогодні я бачу лише одне — МОЗ, який перетворився на філію або підрозділ фарммафії, і вже навіть не вітчизняної, а світової”, — наголосив він.
Нагадаємо, американські препарати “Гілеаду” проти гепатиту С не мають жодних ексклюзивних прав в Україні. Про це говорять експерти, а також це підтверджує рішення Окружного адміністративного суду.
Незважаючи на це, КМУ підготував мирову угоду з “Гілеадом”, відповідно до якої МОЗ має скасувати реєстрацію в Україні ліків проти гепатиту С, якими сьогодні лікуються пацієнти.