“Встановлено порушення та управлінські прорахунки МОЗ і при використанні лікарських засобів, вакцин та медвиробів, закуплених за рахунок коштів держбюджету 2016-2017 років”, — йдеться в звіті.
Так, повідомляється, що, прийнявши від міжнародної спеціалізованої організації ліки для дітей і дорослих, хворих на онкологічні захворювання, та дітей, хворих на хронічні вірусні гепатити на суму 59,7 млн грн, з термінами придатності меншими, ніж визначено у договорах, МОЗ у порушення умов договорів, не отримало від міжнародної організації підтвердження заміни у разі невикористання до завершення терміну придатності.
У Рахунковій палаті повідомили, що аналогічним чином Міністерством прийнято ліки і медвироби для лікування дорослих, хворих на хронічні вірусні гепатити, на серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання та вакцину для профілактики сказу на суму 58 млн гривень.
Проте, гарантії щодо їх заміни у разі невикористання до завершення терміну придатності міжнародними організаціями не надавалися, через відсутність відповідних вимог в умовах цих угод.
“У результаті на сьогодні утворено ризики нанесення шкоди державі внаслідок втрати вказаних ліків і медвиробів, які через закінчення терміну придатності не будуть використані”, — зазначили в РП.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МОЗ за два роки не забезпечило своєчасного доступу всіх пацієнтів до ліків
Також, як зазначено у звіті, МОЗ не здійснювався і моніторинг рівня забезпеченості потреби регіонів України у ліках, вакцинах і медвиробах. Як результат, у закладах охорони здоров’я, на складах державних підприємств рахуються в залишках ліки, вакцини та медвироби на суму 44 млн. грн, які від 2 до 15 місяців від дати отримання не використовуються.
Крім того, з причини відмови пацієнтів з трансплантованими органами від прийому препаратів і їх наявністю в обсязі, який перевищує потребу, не використовуються лікарські засоби на суму 3,9 млн гривень. Термін їх придатності збігає. Отже, утворено ризик нанесення шкоди державі, сказано в звіті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безконтрольність МОЗ призвела до порушення умов договорів з міжнародними організаціями
“Через закінчення терміну придатності загалом не використано ліки, вакцини і медвироби за 12 напрямами закупівель на загальну суму 6,75 млн грн, які були придбані коштом держбюджету 2015-2017 років. З них, майже на 1 млн грн вже утилізовано. Фактично державі завдано істотної шкоди, а пацієнти не отримали необхідного лікування. Зазначені факти містять ознаки кримінальних правопорушень і потребують правової оцінки правоохоронними органами”, — наголошують у Рахунковій палаті.