Цитата
“Надзвичайний стан вводиться з 11 серпня 2021 року по 10 листопада 2021 року в Лудзенському, Краславському і Аугшдаугавському районах, а також в Даугавпілсі”, — йдеться в повідомленні.
Деталі
Розпорядження Кабінету Міністрів передбачає обов’язок Національних збройних сил та Державної поліції надавати допомогу Державній прикордонній службі у забезпеченні латвійсько-білоруського прикордонного нагляду з метою запобігання незаконному перетину кордону.
“Державна прикордонна охорона після встановлення незаконного перетину особою латвійсько-білоруського кордону має право застосувати фізичну силу та спеціальні засоби для негайного повернення особи до країни, з якої вона незаконно перетнула державний кордон”, — зазначається в повідомленні.
У наказі також передбачено, що у структурних підрозділах та інших установах Держприкордонслужби, що знаходяться на оголошеній території надзвичайної ситуації, заяви осіб щодо надання статусу біженця чи альтернативного статусу не приймаються.
Міграційна криза в Литві
На початку липня Литва ввела режим екстремальної ситуації через різкий наплив нелегальних мігрантів через кордон з Білоруссю і оголосила про будівництво нової стіни на кордоні протяжністю близько 680 км. Крім того, Вільнюс посилив міграційне законодавство. Зокрема, вирішено прискорити розгляд клопотань про притулок і обмежити можливості пересування нелегалів по території Литви і деякі інші їх права. Парламент Литви визнав дії білоруської влади “гібридною агресією” і звинуватив Мінськ у намірі загострити ситуацію за допомогою організованих потоків мігрантів.
Нагадаємо, начальник Служби охорони держкордону при МВС Литви генерал Рустамас Любаєвас повідомив 6 серпня 2021 року, що протягом тижня прикордонники не допустили проникнення на територію Литви близько 700 нелегальних мігрантів, які повернулися назад в Білорусь.
7 серпня були видворені ще близько 250, до ранку неділі — близько 80 осіб.
З початку року на литовсько-білоруському кордоні затримано понад 4 тис. нелегальних мігрантів. Це у 50 разів більше, ніж за весь 2020 рік. В кінці травня президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його країна служила бар’єром на шляху перекидання нелегальних мігрантів в сусідню державу, проте з урахуванням політичного тиску Заходу Мінськ може задуматися, чи варто продовжувати це робити.