Голубовська вважає, що цілком може виникнути ситуація, коли Україна отримає ті вакцини, які інші країни не встигли використати до закінчення терміну придатності. Вона нагадала, що міжнародними закупівлями вакцин відає Crown Agents, що раніше вже здійснювала міжнародні закупівлі медпрепаратів та щодо якої є висновки Рахункової палати, які говорять про те, що в Україну поставлялися ліки з граничним терміном придатності.
Цитата:
"Абсолютно повториться. І буде повторюватися, - заявила лікар, коментуючи можливість поставки в Україну вакцин з граничним терміном придатності або прострочених, - Тут Міністерство охорони здоров'я має жорстко протидіяти. Вони повинні сказати - вибачте, але це життя і здоров'я наших громадян. І я абсолютно не розумію, чому це неможливо".
Голубовська, посилаючись на свій багаторічний досвід роботи на міжнародному рівні, заявила, що про людей і наслідки для їх здоров'я ніхто не думає.
Цитата:
"Я багато років працювала на міжнародному рівні. І всі тиснуть з усіх боків, ніхто сильно про людей не думає. Я хочу, щоб українці розуміли, що про їхнє здоров'я думають прості лікарі - лікарі, які з ними, дивляться їм в очі щодня і перебувають з ними поруч, коли вони хворіють і вмирають. Будь-який розсудливий лікар буде до останнього відстоювати інтереси хворих, він не зможе піти проти своєї совісті, хіба що він взагалі без моральних принципів. Все інше - скрізь фінансові інтереси. Світом правлять гроші. Тому тиснуть на міжнародному рівні, але коли ти аргументовано заперечуєш - кажеш, що це може мати наслідки, жорстко протистоїш, то вони відступають... Що стосується шкоди, то якщо людині ввести прострочену вакцину, або ту, що зберігалася неналежним чином, - найменш шкідливе, що може бути - те, що вона не буде ефективною", - вважає лікар.
Вона нагадала ситуацію з епідемією кору і вакцинальною кампанією проти цієї хвороби в Україні.
"Так з кором було. Я хочу, щоб люди, які в цьому брали участь, відповіли за це коли-небудь. Це було щось страшне. У нас йшла абсолютно безграмотна кампанія вакцинації, яка ще й посилювала епідемію. Так завозять ще ж вакцини, які містять коровий штам Edmonston-Zagreb - найтоксичніший, який вже ніякі країни не колють, і куди його збувають? Звичайно, в Україну. Тому що Україна все застосовує. Звіти Рахункової палати свідчать про те, що Україну перетворили в фармакологічне звалище. Тому повинні бути інституції, які за це відповідають, а якщо вони не відповідають - нехай українці роблять висновки та захищають себе самі. Самі себе захищають від цієї держави", - вважає Голубовська.
Контекст
Раніше УНН повідомляв про те, що журналіст знайшов раптові зміни в інструкції зі зберігання вакцини від Pfizer для України, у якій йшлося, що вакцину можна зберігати 31 день при температурі від +2°C до +8°C замість 5 днів, як було передбачено раніше. Через кілька днів після появи цієї інформації МОЗ опублікувало повідомлення про зміну умов зберігання вакцини.
У МОЗ повідомили, що ще в травні 2021 року, після серії нових досліджень, виробник вакцини Comirnaty - компанія Pfizer звернулася до національних та міжнародних регуляторних органів з охорони здоров'я з проханням послабити вимоги до холодового ланцюга своєї антиковідної вакцини, зокрема дозволити зберігати нерозведений препарат при температурі від +2°C до +8°C протягом місяця, замість 5 днів.
"МОЗ розглянув прохання компанії і дозволив після розморожування зберігати нерозведену вакцину Comirnaty/Pfizer-BioNTech при температурі від +2°C до +8°C протягом 31 дня, замість 5 днів, як було раніше. Ця норма застосовується до партій вакцини, термін придатності яких закінчується після 30 квітня 2021 року", - повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.
Відповідні зміни набули чинності відповідно до наказу МОЗ України від 09.06.2021 № 1163 "Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів (медичних імунобіологічних препаратів)" і внесені зміни до реєстраційних матеріалів.
Варто відзначити, що на офіційному сайті виробника до сьогодні немає жодної інформації про зміни щодо тривалості зберігання нерозведеної вакцини. Виробник як і раніше в своїй офіційній інструкції рекомендує зберігати розморожену вакцину не більше 5 днів при температурі +2 - +8.
Виходячи з цього, можна припустити, що виробник досі не отримав офіційного дозволу від регуляторних органів на такі зміни умов зберігання.
Паралельно з цим в Харківській області через порушення при транспортуванні вакцини Comirnaty/Pfizer було зіпсовано близько 10 тис. доз вакцин.
УНН другий день не може отримати від МОЗ інформацію про терміни і дати закінчення терміну придатності вакцин, що поставляються в Україну.