"Порушення вимог санітарного законодавства встановлено на майже 3 тис. перевірених об’єктів – на кожному третьому обстеженому", - розповіла вона.
Контролери уточнили, що найвищий відсоток порушень виявлено у Херсонській області (78%), Черкаській (50%), Житомирській (42%), Хмельницькій (48%), Харківській (47%), Вінницькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській областях по 38%.
"Порушення, в основному, стосувалися недостатнього контролю за організацією харчування дітей, недостатнього рівня гігієнічних знань персоналу, порушення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів на харчоблоках, порушення поточності виробничих процесів, порушення технології приготування готових страв, використання заборонених у закладах оздоровлення харчових продуктів, порушення організації питного режиму, недотримання двотижневого перспективного меню, порушення правил зберігання харчових продуктів та добових проб, відсутності документів на продукцію, відсутності маркування обладнання згідно з його функціональним призначенням, браком посуду, мийних та дезінфекційних засобів", - розповіли у Держпродспоживслужбі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харчуванням дітей у столичних школах задоволена лише третина батьків
Контролери уточнили, що з початку оздоровчої компанії було відкрито понад 8,8 тис. закладів оздоровлення та відпочинку, у тому числі 380 закладів оздоровлення.
"З початку кампанії послуги в закладах оздоровлення та відпочинку отримали майже 664 тис. дітей., з яких понад 62 тис. – у закладах оздоровлення, понад 601 тис. дітей - у закладах відпочинку", - йдеться у повідомленні.
З метою приведення закладів у відповідність до вимог посадовими особами Держпродспоживслужби надано:
- 712 приписів та 52 розпорядження керівникам закладів;
- накладено 43 штрафи;
- відсторонено від роботи 66 працівників, що не пройшли періодичний профілактичний медичний огляд;
- 10 разів поінформовано правоохоронні органи про порушення вимог санітарного законодавства.
Нагадаємо, за даними ВООЗ, неякісне харчування щороку забирає життя до півмільйона людей.
За словами народного депутата Сергія Тригубенка, десять років тому в середньому фіксувалося близько 30-50 спалахів масових отруєнь на рік. Сьогодні ж ця цифра досягає значення 200 випадків.
"Маємо збільшення мінімум у 4 рази. І ця статистика підтверджує, що обрана Україною модель адміністрування продуктового ринку просто не працює", — сказав політик, зауваживши, що ситуація зміниться лише тоді, коли "запрацює принцип особистої відповідальності".