В Українському інституті національної пам'яті кажуть, що Арка дружби народів в Києві символізує імперську політику росії і підлягає демонтажу. Про це пише УНН з посиланням на висновки фахівців УІНП.
Деталі
Підставою для експертизи став закон "Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", ухвалений парламентом 21 березня 2023 року.
Зазначається, що сама що Арка дружби народів була встановлена на території Хрещатого парку в Києві в 1982 році. Подію присвятили 60-річчю створення СРСР та 65-й річниці Жовтневої революції 1917 року. Сам монумент символізує "возз'єднання України з росією".
Арка зв'язувала дві скульптурні композиції: робітників ‒ росіянина та українця, що тримали стрічку з орденом "Дружби народів", та стелу з багатофігурною групою, що символізує Переяславську раду 1654 року.
Самі фігури демонтували ще у квітні 2022 року, але в інституті національної пам'яті наголошують, що архітектурний комплекс залишається втіленням міфу про "возз'єднання" України з рф у 1654 році.
В УІНП пояснюють, що Переяславська угода 1654 року була військово-політичним союзом. Проте у радянські часи події трактували як "віковічне прагнення українського народу возз'єднатися з російським".
Таким чином радянська пропаганда намагалася знівелювати пам'ять про українські державницькі традиції — часів Національно-визвольної війни 1648-1657 років та Української революції 1917‒1921 років.
Фахівці інституту національної пам'яті підкреслюють, що в умовах повномасштабного вторгення цей міф активно використовується для обґрунтування "законності" путінських територіальних претензій.
З огляду на викладене вище, розміщена у Хрещатому парку міста Києва Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов’язаним із здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена у 1982 р. з нагоди відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу
Нагадаємо
У Києві у межах декомунізації демонтували памʼятник "Таращанець" в сквері Дарницького району. Повідомляється, що надалі монумент зберігатиметься в музеї-майстерні Зноби-Голембієвських.