Зазначається, що ціни на контрабандну свинину з-за кордону нижчі, ніж на легальну внутрішню продукцію. Тому - кількість "сірих" закупівель системно зростає, від чого страждає український виробник.
"Інша загроза – це те, що низка країн ЄС мають проблему африканської чуми свиней, і контрабандна свинина може містити вірус цієї хвороби, який заноситься до України і призводить до збільшення кількості спалахів АЧС вже на території нашої держави", - кажуть тваринники.
З огляду на ситуацію що склалася, Асоціація тваринників України звернулася з офіційним листом до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана із закликом вплинути на ситуацію із контрабандним імпортом продукції свинарства в Україну.
"У рамках цього звертаємося до Вас із проханням сприяти посиленню прикордонного та митного контролю на предмет контрабанди свинини, ініціювання проведення спільних спеціальних прикордонних операцій з сусідніми країнами з метою виявлення нелегальної свинини, проведення перевірок правоохоронними органами на українських пунктах пропуску через державний контроль та роботу митниць, а також забезпечення належного знищення, вилученої на законних підставах, контрабандної свинини", - йдеться у тексті листа за підписом голови АТУ Ірина Паламар.
Як писав УНН, Україна значно наростила обсяги імпорту свинини із-за кордону.
Фахівці наголошують на тому, що це стало наслідком, у тому числі, неконтрольованого поширення АЧС, яка "знищила" значний відсоток вітчизняного поголів'я свиней.
За словами парламентаря Сергія Тригубенка, так багато свинини, як зараз, ми не імпортували останні 4 роки. Більше того, така ситуація призвела до відчутного подорожчання сала і свинини на внутрішньому ринку.
І оскільки з АЧС наші контролери впоратися досі не можуть, то, за прогнозами фахівців, українцям варто готуватися до подальшого росту цін на продукцію свинарства.