Деталі
Європейська комісія у четвер звернулася у вищий суд Європейського союзу щодо схеми «золотого паспорта» Мальти, яка дозволяє багатим інвесторам купувати її а, отже, громадянство ЄС, не проживаючи в країні.
Незважаючи на неодноразові заклики припинити цю схему, з 2013 року Мальта залучила 1,1 мільярда євро, запропонувавши паспорти в обмін на інвестиції, при цьому більшість інвесторів прибули з країн Перської затоки, Азії та росії.
Під тиском ЄС Кіпр та Болгарія останнім часом перестали пропонувати подібні схеми. Проте, єдина поступка, на яку пішла Мальта, - це зупинення схеми для громадян росії та білорусі після російського вторгнення в Україну.
У той час, як Мальта перебуває під тиском з метою заборонити інвестиційне громадянство, багато країн світу вітають цю практику.
Проте ЄС дивиться на речі по-іншому, посилаючись на «етичні, юридичні та економічні» проблеми, а також на «кілька серйозних ризиків безпеки», якщо схема продовжиться.
Загроза безпеці?
Немає точних даних про те, скільки людей у всьому світі інвестують у громадянство чи купують паспорти щороку. Дані часто поєднуються з тими, хто інвестує в міграцію (величезні платежі в обмін на дозвіл на проживання).
За оцінками, сукупна річна цифра обчислюється десятками тисяч, при цьому кількість інвесторів із громадянством становить меншу частину, оскільки цей процес є дорожчим.
На Кіпрі 1400 схвалених заявників вклали в країну 2,15 млн євро в період з 2017 по 2019 рік.
З них 30 було надано особам, які перебувають під кримінальним розслідуванням, і 40 - особам, які займають політичні чи державні пости, що означало, що вони вважалися серйозним ризиком хабарництва або відмивання грошей відповідно до керівних принципів ЄС, як показало розслідування Al Jazeera.
Ці випадки становлять серйозну загрозу безпеці, оскільки після надання громадянства її важко скасувати.
У багатьох країнах пандемія викликала безпрецедентний глобальний попит на інвестиційне громадянство та міграцію. За оцінками, у 2019 році право жити за кордоном купили 110 тисяч заможних людей. Очікується, що у 2023 році ця цифра досягне 125 000 і може зрости.
Попит на другі паспорти серед багатих американців зріс на 300 відсотків у період з 2019 до 2021 року, повідомила компанія Latitude.
В даний час найбільший попит на іноземне громадянство та/або посвідка на проживання серед заможних громадян виходить із росії. Очікується, що близько 15 000 росіян набудуть права на проживання за кордоном у 2022 році.
Після санкційних заходів країни ЄС не можуть надавати громадянство чи посвідку на проживання росіянам. Проте є ще багато варіантів, доступних за межами Європи.
Туреччина є популярною серед росіян, а також багатих українців і дуже багатьох людей з арабських країн і країн Близького Сходу, таких як Саудівська Аравія, Бахрейн, Єгипет, Сирія та Іран. Щоб отримати повне турецьке громадянство для заявника та членів сім'ї, інвестори повинні зробити мінімальний внесок у країну в розмірі 400 000 доларів, наприклад, купити будинок еквівалентної вартості. Приблизно за 120 днів вони можуть розраховувати на отримання турецького паспорта.
Така домовленість вигідна й керівництву країни. В обмін на надання доступу невеликій кількості іноземних громадян це дає уряду гроші для інвестицій в інфраструктуру.
За 200 000 євро неєвропейці можуть купити право жити, працювати та навчатися в Португалії та мати безвізовий режим у Шенгенській зоні на строк до п'яти років, якщо вони проводять у країні п'ять днів на рік. Через п'ять років мешканці мають право подати заяву на отримання португальського громадянства.
З урахуванням того, що з 2012 року в Португалії було інвестовано майже 6,5 млрд євро у вигляді резидентських віз, аналогічна схема може становити інтерес на Мальті.
Якщо ні, надбагаті легко знайдуть інші способи отримати громадянство та інвестиції у житло в іншому місці.