“Достатня кількість сонячного сяйва, звичайно, сприяє утворенню великої кількості цукрів у плодах. Хоча кількість врожаю і не дуже оптимістична, але якість овочів і фруктів дуже гарна: винограду, кавунів, буряків”, — зауважили агрометеорологи.
Щодо капусти, то через суху погоду, за словами фахівців, вона втрачає свою якість — стає сухою. Із коренеплодами ситуація також не дуже добра, оскільки, починаючи з квітня фіксувалися дуже високі температури ґрунту.
“Розігрів ґрунту на глибіні 10 см до 25 градусів і вище призводить до припинення або уповільнення наростання маси кореня. Але все залежало не лише від температури, але й наявності вологи. Там, де була волога, там все нормально. Загалом, урожай цукрових буряків буде не гіршим, ніж минулого року, можливо навіть, і кращим. А от морква вродить не дуже добре”, — прогнозують спеціалісти.
Якщо ж розглядати ситуацію в цілому, то великих втрат врожаю через спеку та посуху не прогнозується.
Як повідомили у відділі агрометеорології Укргідрометцентру, врожай зернових цього року менший за минулорічний через температурні стреси у квітні та травні, але він є середнім, якщо порівнювати показники останніх п’яти років.
Валовий збір ранніх зернових також не поганий, зокрема хліба. Хоча картину трохи зіпсували дощі у липні, коли тривав період збирання у багатьох областях. Це вплинуло на якість зерна — зібрано менше продовольчої пшениці, ніж очікувалося, але ситуація не катастрофічна. Більше того, очікується гарний врожай кукурудзи та соняшнику, що виступатиме компенсатором.
Нагадаємо, в Укргідрометцентрі розповіли, коли розпочнеться посівна озимих.