Він прокоментував головні питання, що турбують нині країну та лунають в ефірах телебачення, зокрема, у вчорашньому “Право на владу”:
1. Чому в нас атомна енергетика така бурхлива і так багато працює, а в нас такі високі тарифи?
Насправді тарифи для населення в Україні найнижчі у Європі. Навіть в Росії і в Білорусі вони вищі. Навіть якби Енергоатом поставляв вироблену на АЕС електроенергію напряму населенню за собівартістю по 57 копійок за кВт*год без ПДВ (68 копійок з урахуванням податків), то, враховуючи тарифи на транспортування електроенергії магістральними електричними мережами (НЕК “Укренерго” — 19 копійок), розподільчими мережами (наприклад, для Рівненської області — 85 копійок) та тариф постачальника універсальної послуги — 6 копійок), тариф для населення мав би складати 0,57+0,19+0,85+0,06=1,67 грн за 1 кВт*год.
Тобто, для покриття хоча б затрат Енергоатому (не говорячи вже про балансуючі потужності, які роблять роботу енергосистеми безпечною) населення мало б сплачувати 1,67 грн за 1 кВт*год. Точно не 90 копійок. І Рівненська область ще не найдорожча в Україні.
2. Чому в нас атомна енергетика така, здавалось би, стабільна, і може покривати собою Європу, а ми не торгуємо в таких розмірах?
Тому що у нас немає технічної можливості постачати електричну енергію до Європи. Відсутні лінії електропередач. Умовою приєднання української енергосистеми до європейської є від’єднання від російської і білоруської. Натомість деякі політики роблять все навпаки — лобіюють імпорт електроенергії з цих країн. Тим самим наносячи шкоду Україні та євроінтеграційним процесам в енергетиці і в державі в цілому.
3. Чому атомна енергетика — це стабільність, а зупиняються у нас енергоблоки атомні.
У зв’язку з коронавірусними заходами впало навантаження промислових споживачів, які споживають електроенергію рівним графіком. Натомість навантаження та споживання населення, яке має нерівномірний графік протягом доби, зросло з 28% до 42%. І найменший показник потужності споживання в енергосистемі впав на 2 ГВт.
Атомні енергоблоки можуть працювати лише в однаковому навантаженні протягом доби. Їх не може регулювати. Тому виникла технічна необхідність зменшувати потужність енергоблоків на АЕС на ці самі 2 ГВт. Експерименти з ядерними установками небезпечні.
Раніше нагадаємо, в Міністерстві енергетики озвучили вжиті заходи для балансування енергоринку.