Експерти радять запровадити перехідний період, впродовж якого діятимуть більш жорсткі вимоги до покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення та угод купівлі-продажу. Протягом цього періоду вони радять заборонити продаж земельних ділянок нерезидентам впродовж перехідного періоду.
А також “встановити ряд вимог до фізичних та юридичних осіб для отримання можливості купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, наприклад:
а) для фізичних осіб — освіта відповідного напрямку, наявність досвіду у сільському господарстві, наявність фермерського господарства, надання обґрунтованого плану сільськогосподарської діяльності на земельній ділянці, яку така особа виявила бажання придбати;
б) для юридичних осіб — надання обґрунтованого плану сільськогосподарської діяльності на земельній ділянці, яку такий суб’єкт виявив бажання придбати”.
Пропонується також, встановити для покупців необхідність подавати план збереження та відновлення якості ґрунтів в межах земельної ділянки, яку вони купують та встановити контроль з боку держави. Крім того, держава має заохочувати застосування “дружніх” до ґрунтів методів ведення сільського господарства, а також підтримувати фермерські господарства.
Також у висновках ГНЕУ йде мова про необхідність визначення кола суб’єктів, які мають пріоритет у купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, наприклад, орендарі, місцеві мешканці, особи, яким земельні ділянки належать на праві постійного користування та довічного користування, власники сусідніх земельних ділянок.
Також експерти наголосили на тому, що варто обмежити кількість земель сільськогосподарського призначення в гектарах, а не у відсотках в межах області/України, які можуть перебувати у власності однієї особи та пов’язаних із нею осіб та встановити заборону на зміну цільового призначення сільськогосподарських земель та на перепродаж таких земель впродовж кількох років.
Важливим, на думку експертів, є проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення.
Як повідомляв УНН, відповідно до висновків ГНЕУ запропонований урядом законопроект, не зніме напругу у земельній сфері, а навпаки, його прийняття може призвести до підвищення напруги у цій сфері та втрати землі як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави.