Економічний експерт Олександр Охріменко наголошує, що у 2017 році були об’єктивні фактори зростання цін на м’ясо, тому переводити стрілки лише на виробників курятини не коректно.
“Подорожчала енергія для промисловості і вона (ціна - ред.) зараз дуже висока. Виробництво м’яса птиці — це дуже великі витрати на енергію. Без опалення і без освітлення птахофабрика не зможе працювати. І переробка м’яса потребує не малих затрат: потрібно ж забити (птицю - ред.), очистити, охолодити. Тому собівартість курки дійсно зросла.
Додайте ще вартість кормів. Якщо зерно подорожчало, то, відповідно, і корми теж. А статистика показує, що у 2016 і у 2017 роках ціни на зерно піднімалися. У 2016 — на 30%, а у 2017 — на 17%. Тому реальні фактори зростання ціни, безперечно, є”, — пояснив Охріменко.
Експерт зауважив, що дослідження АМКУ, зазвичай, відбувається у ручному режимі, тому є певні суб’єктивні фактори.
“По всій Україні є працівники АМКУ, які ходять і занотовують, де вони були і які там ціни, а потім все це аналізується. Звісно, що одну птахофабрику вони можуть побачити, а іншу не побачити”, — додав він.
У свою чергу виконавчий директор Асоціації “Союз птахівників України” Сергій Карпенко наголосив, що на фоні подорожчання всіх видів м’яса у минулому році, курятина залишалася найдешевшою.
“Собівартість не стоїть на місці, інфляція - теж - 13,7% в минулому році. Окрім того, дані Держстату говорять, що витрати виробників на виробництво тваринницької продукції збільшились за минулий рік на 18,3%. Тож, якщо ми візьмемо 18,3% плюс інфляцію 13,7% та ще й зростання курсу — то виходить, що продукція мала б здорожчати, щонайменше, на 30%, а вона здорожчала за минулий рік на 28%”, — сказав він.
В Асоціації “Союз птахівників України” переконані, що на сьогодні ціни на м’ясо курки об’єктивні.
Як повідомляв УНН, у 2017 році курка стала м’ясним продуктом № 1 в Україні.
Про ймовірну змову на ринку птиці заявила державний уповноважений АМКУ Марія Нижник, в робочому кабінеті якої було знайдено пляшку горілки виробництва “ЛНР”.