“Нам би хотілося б, щоб олімпійська збірна України виступила краще. Але при цьому ми розуміємо, який складний нині час. Тому що такого розриву між Олімпіадами не було - п’ять років. І це найбільша перерва саме між літніми Олімпіадами, та з часів Другої світової війни. Ця Олімпіада безумовно стала особливою, гібридною і складною, як і її підготовка, очікування. Дехто кваліфікувався за два роки до Олімпіади. А хтось - менше ніж за місяць до Ігор”, - зазначив експерт.
Дискваліфікація спортсменів
Деяких українських спортсменів дискваліфікували через допінг. Зокрема, на 4 роки від Ігор відсторонили українського гімнаста Олега Верняєва.
Спортивний арбітражний суд також ухвалив рішення збільшити строк дискваліфікації Ігоря Главана до трьох років та анулювати результати, показані ним, починаючи з 25 липня 2017 року.
Експерт пояснює, що дискваліфікація спортсменів відбулася через “абсурд і парадокс” нинішньої системи. При цьому, заборонених речовин у спортсменів не знайшли.
“Тобто люди кваліфікувалися фактично за декілька тижнів до старту Олімпійських Ігор, і їм не вистачило саме три допінг-тести, щоб бути допущеними до змагань. Але вони не могли їх встигнути зробити через те, що вони якраз кваліфікувалися за кілька тижнів до старту Олімпіади. Вони стали просто заручниками ситуації”, - зазначає Мартиненко.
Антирекорд по золотих медалях
Одна золота медаль, яку здобув борець Жан Беленюк, - це найменший показник в історії виступів серед українців саме під синьо-жовтим прапором. Водночас Україна здобула 12 бронзових нагород - це найбільший показник на рівні з Атлантою-96, дебютною, повноцінною, літньою Олімпіадою під нашим прапором, зазначає експерт.
“При цьому в нас антирекорд по медалях був на минулій Олімпіаді у Ріо-де-Жанейро у 2016 році - всього-на-всього 11 медалей - це найменший показник: два "золота", 5 срібних нагород і 4 "бронзи". Це все Ріо. На цій Олімпіаді... ми не повторили антирекорд, ми його перевершили за кількістю медалей, але, на жаль, у нас тільки одне "золото", і це, справді, не зовсім приємний момент, і антирекорд по золотих”, - додає аналітик.
Варто додати, що на літній Олімпіаді-2020 Україна має найменше представництво в історії на літніх Олімпійських Іграх. Експерт наголошує, що до цього на літніх Олімпіадах в українській збірній було значно більше, ніж 200 спортсменів.
У цьому році - в олімпійську збірну України увійшло 158 атлетів, це найменша кількість в історії.
Хто міг би отримати "золото"
“Скажу відверто, я все ж таки розраховував на більш позитивний результат саме за золотими медалями, за вищими олімпійськими нагородами. Тому що навряд чи всі розуміють складність та підготовку до цієї Олімпіади. І те, у яких умовах та обставинах ми опинилися, усі розуміли, що на щось екстраординарне розраховувати не потрібно, якщо перевершать Ріо - буде добре. Але ж ми розуміли, що в нас є як і досвідчені та потужні спортсмени, так і талановита молодь, яка теж може вистрелити, як наша Білодід, яка опинилася на п’єдесталі, але, на жаль, "бронза”, - зазначає аналітик.
Водночас Україна вперше в історії здобула нагороду з тенісу, яку отримала Еліна Світоліна.
“Наші дівчата в артистичному плаванні також вперше взяли нагороду, на минулій Олімпіаді було 4-е місце, а тут дівчата взяли аж дві "бронзи". Ми обійшли господарок турніру - японок, це дуже престижно, сильний та потужний результат”, - додає експерт.
Водночас у секції карате "срібло" принесла Анжеліка Терлюга, яка змогла дійти до фіналу, що стало неочікувано для багатьох. Експерт зазначає, що Терлюга могла би взяти "золото".
“Усе ж таки я сподівався на дві золотих нагороди, а при сприятливому розвитку подій навіть три. Я дуже розраховував на Станіслава Горуну у секції "карате", що він зможе взяти саме "золото". Стас вийшов на італійця і поступився майбутньому олімпійському чемпіону. Він взяв "бронзу" і виступив достойно”, - додав Мартиненко.
Експерт також виділив Ярославу Магучіх, яка виступала у секції “стрибки у висоту”.
“Від неї навіть у світі чекали заявки на п’єдестал, на верхівку і навіть на "золото". Я теж десь прогнозував і віддавав належне Ярославі, і думав, що вона візьме "золото". Вона взяла медаль, але, на жаль, тільки "бронзу". У Парижі, у 2024 році вона зможе взяти "золото”, - прогнозує експерт.
Також, з його слів, найприкрішим моментом стало сподівання на Олександра Хижняка. Зокрема, до турніру він був одним з головних претендентів на "золото" серед всієї олімпійської команди. Тому що Хижняк - кращий боксер світу на аматорському рівні серед боксерів, які змагаються на Олімпіадах, додає експерт.
“Від Хижняка ми чекали "золото", і всі світові букмекери, уболівальники - усі віддавали йому належне. Він дуже впевнено йшов до фіналу, і навіть перемагаючи в перших двох раундах, стався неприємний нокаут, а скоріше навіть нокдаун, коли він так присів трішечки. Тоді суддя одразу ж сказав, що бій не будуть продовжувати, і віддав перемогу супротивнику”, - розповів експерт.
Мартиненко зазначає, що рефері міг би на такому рівні дати дозвіл на продовження, і потім судді визначили б, хто гідний перемоги. Тому що в перших двох раундах саме Хижняк був фаворитом, та, на жаль, він пропустив удар.
“Зрештою, могли б краще, але нам треба пишатися спортсменами, тому що на тлі всього, що відбувається, ми змогли доїхати до олімпійського Токіо і змогли показати непоганий і навіть дуже-дуже хороший результат”, - резюмував експерт.
Додамо
Збірна України потрапила до числа 20-и найкращих збірних за загальною кількістю здобутих медалей на Олімпіаді-2020 в Токіо. Україна із одним "золотом", 6 срібними медалями та 12-ма бронзовими обійняла 16-й рядок за загальною кількістю одержаних нагород. Натомість у медальному заліку українська збірна стала 44-й.
Міністр у справах молоді та спорту України Вадим Гутцайт, попри лише одну золоту медаль, вважає великим успіхом виступ української збірної в Японії.