Він вважає, що проект нового RAB — регулювання, а саме зміни ставок дохідності на старі активи обленерго з існуючих 3% до запропонованих 6% матимуть незначний влив на тарифи. Натомість ця різниця має бути направлена на модернізацію енергомереж, а НКРЕКП чітко контролювати цей процес.
“Якщо буде прийнято рішення піднімати ставки дохідності, не думаю, що це буде значна цифра по вартості електроенергії. Але все одно НКРЕКП повинне зробити чіткий механізм контрою за цими коштами — на які роботи ці кошти підуть — і розробити механізм контролю за підвищенням стану електропостачання споживачів. Бо ми всі кажемо, це (RAB — регулювання — ред.) дасть можливість покращити стан, а хто його оцінює? Які критерії оцінки? НКРЕКП має це розробити: чіткий контроль за витратами грошей — розробити механізм та алгоритм оцінки підвищення стану електропостачання і забезпечення споживачів”, — зазначає Плачков.
Він розповідає, що стан енергомереж в Україні дійсно сьогодні незадовільний. І головне — промисловці та крупний бізнес вже не головні на цьому ринку, бо він трансформувався.
“Розподільчі системи дійсно в незадовільному стані та потребують модернізації. Змінилася система споживання. Особливо в селах та райцентрах. Якщо раніше основні мережі були побудовані і до них підключалися промислові підприємств чи крупні господарські комплекси — ферми, то сьогодні все навантаження перемістилося на будинки людей, бо у кожного своє господарство. Тому треба робити технічну переорієнтацію. На це грошей немає. Тому пропозиція Нацради сенс має”, — зазначає він.
Вся проблема в тому, вважає Плачков, що в Україні штучно занижені тарифи.
“Якщо ми штучно зменшуємо тарифи, то це протирічить закону про електроенергію та новій моделі енергоринку. Як мінімум до кінця року підняття тарифів не буде, тож і підняття ставки дохідності на старі активи обленерго не будуть стосуватися споживача безпосередньо”, — пояснив ексміністр.
Нагадаємо, наприкінці вересня Нацрада реформ одноголосно підтримала пропозицію підняти ставки дохідності на старі активи обленерго з існуючих 3% до 6%. В такий спосіб планується скасувати плату за підключення до енергомереж та модернізувати їх.