Важливо зазначити, що наукові матеріали, опубліковані на bioRxiv — на даний момент проходять фінальне рецензування. Відповідно, дані результати досліджень носять попередній характер.
“На нові штами коронавірусу антитіла діють трохи гірше, ніж на оригінальну версію SARS-CoV-2. Однак уразливі перед вакциною виявилися всі різновиди вірусу. Найсильніше їй протидіяли бразильські і південноафриканські штами вірусу, а індійський варіант пручався антитілам лише в 1,6 рази краще”, — пишуть дослідники.
Згодом з’являються все нові різновиди коронавірусу нового типу, які можуть бути небезпечніше колишніх і краще них поширюватися. Щоб бути впевненими, що вакцини, розроблені на основі колишніх різновидів вірусу, ефективні і проти нових штамів, вчені проводять додаткові дослідження. Так, нідерландські вчені під керівництвом Берріса Бранденбурга з компанії Janssen Vaccines, підрозділа компанії Johnson & Johnson, зацікавилися, наскільки ефективно створена ними вакцина бореться з новими штамами коронавірусу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені попередньо встановили причини тромбозу після щеплення вакциною AstraZeneca
Цей препарат, Ad26.COV2.S, відноситься до числа вірусних векторних вакцин. Її ефективність становить близько 80%. Вакцина складається з частинок аденовірусу людини Ad26, геном яких модифікований таким чином, що вірус змушує людські клітини виробляти безліч фрагментів S-білка коронавірусу — ключового компонента його оболонки. В результаті формується потужна імунна реакція і в організмі пацієнта з’являються антитіла до SARS-CoV-2.
Для цього вчені зібрали у кількох десятків людей, які брали участь у клінічних випробуваннях вакцини Ad26.COV2.S, зразки сироватки крові і простежили, як антитіла з них взаємодіяли з частинками старих і нових різновидів SARS-CoV-2.
Вони з’ясували, що антитіла від цієї вакцини ефективно нейтралізували всі нові різновиди коронавірусу, в тому числі і його індійські штами. Крім того, вчені не помітили різниці в тому, як Ad26.COV2.S діє на старі і нові варіації SARS-CoV-2
Біологи зазначають, що ефективність вакцини проти нових штамів коронавірусу дещо знизилася. В цілому це відповідає тому, як на них реагують інші вакцини — від компаній Pfizer, Moderna і так далі. Зокрема, для нейтралізації бразильської і південноафриканської версій вірусу потрібно було приблизно в 3,4-3,6 рази більше антитіл, ніж для придушення перших штамів SARS-CoV-2.
З іншого боку, вакцина Ad26.COV2.S несподівано ефективно діяла на різні варіації індійських штамів коронавірусу. В середньому для їхнього придушення потрібно було збільшити кількість антитіл лише в 1,6 рази. Це помітно менше, ніж для інших вакцин. Тому вчені сподіваються, що після того, як індійський штам SARS-CoV-2 займе домінуючі позиції на планеті, захист від розробленої ними вакцини знизиться лише незначно.
Раніше
Виробник вакцини Johnson & Johnson заявив, що їхня одноразова вакцина проти COVID-19 показала хороші результати по відношенню до варіанту “Дельта” і інших нових штамів, а також забезпечила “міцний захист” від інфекції в більш широкому сенсі.
Дані показали, що стійкість імунної відповіді у реципієнтів вакцини тривала не менше восьми місяців, повідомила медична компанія, додавши, що її вакцина ефективна на 85% і також може допомогти запобігти госпіталізації і смерті.