Деталі
У медичній літературі є кілька статей, у яких передбачається, що жирні кислоти Омега-3 мали б позитивно впливати на пацієнтів з COVID-19, але досі не було опублікованих рецензованих досліджень, що підтверджують цю гіпотезу.
У це дослідження увійшли 100 пацієнтів, госпіталізованих з COVID-19, проби крові при госпіталізації яких були збережені. Кров цих пацієнтів була проаналізована на індекс Омега-3 (O3I, рівні EPA + DHA в мембранах червоних кров’яних тілець) в OmegaQuant Analytics (Су-Фолс, Північна Дакота). Чотирнадцять пацієнтів померли.
100 пацієнтів були згруповані в чотири квартиля відповідно до їх O3I, по 25% пацієнтів в кожному квартилі. У верхньому квартилі була одна смерть (тобто 1 смерть з 25 пацієнтів з O3I> 5,7%), 13 випадків смерті у інших пацієнтів (тобто 13 випадків смерті з 75 пацієнтів з O3I <5,7%) .
У регресійних аналізах, скоригованих за віком і статтю, ймовірність смерті у тих, хто знаходиться у найвищому квартилі (O3I> 5,7%), на 75% менше, ніж у тих, хто знаходиться в трьох нижніх квартилях. Іншими словами, відносний ризик смерті був приблизно в чотири рази вище у людей з більш низьким рівнем O3I (<5,7%) в порівнянні з тими, у кого рівень вище.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Імунітет після СOVID-19 тримається п'ять місяців - дослідження
“Хоча це пілотне дослідження і не відповідає стандартним порогам статистичної значущості, воно разом з безліччю доказів протизапальної дії EPA і DHA переконливо свідчить про те, що ці доступні для включення в харчування ”морські“ жирні кислоти можуть допомогти знизити ризик несприятливих наслідків при COVID-19. Очевидно, що для підтвердження цих попередніх результатів необхідні більш масштабні дослідження”, - зазначив провідний автор цього дослідження, доктор медицини Араш Ашер.
Доктор медицини Клеменс фон Шакі (який не брав участі в дослідженні) зазначив, що “Ашер і співавтори продемонстрували, що низький індекс Омега-3 може бути потужним предиктором смерті від COVID-19. Хоча їх результати обнадіюють, їх результати явно необхідно повторити”.
Експерт з Омега-3 (який не брав участі в дослідженні) доктор медичних наук Джеймс Х. О’Кіф-молодший зауважив: “Гостра запальна реакція, названа ”цитокіновий шторм“, є основним медіатором важкого захворювання COVID-19. Жирні кислоти Омега-3 (DHA і EPA) мають потужну протизапальну дію, і це пілотне дослідження надає переконливі докази того, що ці жирні кислоти можуть послаблювати цитокіновий шторм при COVID-19”.
Довідка. Омега-3 — це клас поліненасичених жирних кислот (PUFA). Відомо, що PUFA в цілому сприяють здоров’ю серця і кровоносних судин. Є три основних види Oмега-3: альфа-ліноленова кислота (ALA), ейкозапентоенова кислота (EPA) і докозагексаєнова кислота (DHA). DHA і EPA входять до складу риб’ячого жиру і масла криля, проте спочатку їх синтезують мікроводорості.
Додамо, усього у світі на COVID-19 захворіло 99 674 951 людей, з них одужало 54 984 129. Кількість померлих зросла до 2 139 183.
Ситуація з COVID-19 в Україні
В Україні на ранок 26 січня зафіксовано вже 1 197 107 випадків коронавірусної хвороби COVID-19, при цьому одужало – 965 835 осіб, летальних випадків – 22 057. Хворіють наразі 209 215 осіб, кількість активних хворих за добу знизилася на 9 892 осіб.
Добовий приріст нових випадків захворювання, за 25 січня - майже 2,8 тисячі, зростання проти дня раніше. При цьому вже третій тиждень поспіль за добу людей одужує більше, ніж захворіло.
За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у місті Київ (375), Запорізькій (276), Івано-Франківській (255), Одеській (211) та Харківській (207) областях.