“У 2017 році був завершений 21 проект. Однак експертиза звітів виконаних робіт не внесена до пріоритетів роботи МОН. Зокрема, з 2015 року така експертиза не замовлялася. І через це втрачено Міністерством внутрішній контроль за отриманням результатів завершених робіт вартістю 3 млн 208,4 тис. грн”, — йдеться у повідомленні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС виділив майже 18 млн євро на українські наукові дослідження
Як зауважив член Рахункової палати Василь Невідомий, відповідальний за проведення аудиту, фінансові зобов’язання України — сплата внесків до бюджетів міжнародних організацій на 2017-2018 роки — становлять понад 495 млн гривень.
При цьому Міністерство освіти і науки в рамках двостороннього співробітництва упродовж 2017 року та першого півріччя 2018 року реалізовувало 158 міжнародних науково-технічних проектів. Загальна їх сума —17 млн 805,4 тис. гривень.
Василь Невідомий нагадав, що у 2007 році Рахункова палата вже рекомендувала Уряду та МОН запровадити систему обліку результатів участі українських вчених у міжнародній науково-технічній співпраці та використання на це коштів держбюджету. Проте рекомендації не були виконані. Як наслідок, зростають ризики непродуктивного, нерезультативного і неекономного використання МОН бюджетних коштів на міжнародне науково-технічне співробітництво.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Антарктичні дослідження: розробки українських вчених допоможуть лікувати захворювання шкіри
У Рахунковій палаті також згадали асоційоване членство України в Європейській організації ядерних досліджень (ЦЕРН) та участь у Міжнародній європейській інноваційній науково-технічній програми EUREKA, у Програмі наукових досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (Євратом).
Проте у державному органі відзначили відсутність належного моніторингу та механізмів внутрішнього контролю за результатами співпраці закладів вищої світи і наукових установ України з міжнародними організаціями, а також їх участі у міжнародних наукових програмах, зокрема в рамкових програмах ЄС з досліджень та інновацій. Більшість установчих документів на державній мові відсутня.
“Саме через це Міністерство освіти і науки не володіє системною інформацію про отримані результати”, — резюмували у Рахунковій палаті.
Нагадаємо, в Україні створили Національний фонд досліджень.