Список нових політв’язнів
Серед звинувачених Олег Навальний — брат Олексія Навального, акціоністка Людмила Штейн, прессекретар Олексія Навального Кіра Ярмиш, політик та юрист Любов Соболь, Олег Степанов — координатор московського штабу Навального, учасниця феміністської групи “Pussy Riot” Марія Альохіна, Анастасія Васильєва — лідер незалежної профспілки “Альянс Лікарів”, опозиціонери Микола Ляскін, Дмитро Барановський та Костянтин Янкаускас.
Вище названі особи наразі перебувають під домашнім арештом, окрім Ляскіна та Янкаускаса. Оскільки Костянтин, як і раніше, відбуває адміністративний арешт, а Миколі заборонили перебувати поза домом більше двох годин в день
Цитата
“Опозиційні активісти і політики Марія Альохіна, Дмитро Барановський, Анастасія Васильєва, Микола Ляскін, Олег Навальний, Любов Соболь, Олег Степанов, Люся Штейн і Кіра Ярмиш звинувачуються в скоєнні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 33, ч. 1 ст. 236 КК РФ (”Підбурювання до порушення санітарно-епідеміологічних правил, що призвело з необережності масове захворювання або отруєння людей або створило загрозу настання таких наслідків“, До 2 років позбавлення волі), в зв’язку із закликами прийти на мирні акції протесту 23 січня 2021 року. Правозахисний центр “Меморіал”, згідно з міжнародним керівництвом за визначенням поняття “політичний в’язень”, вважає фігурантів “санітарної справи” політв’язнями“ — зазначено на офіційному сайті ПЦ “Меморіал”.
Чому згаданих активістів визнано політв’язнями?
Існує три головні твердження про те, чому російських опозиціонерів оголошено політв’язнями:
— Обмежувальні заходи у зв’язку з поширенням інфекції COVID-19 не є досить “хорошими” підставами щодо заборони проведення масових заходів, а також порушують право на свободу зібрань, зазначене в ст. 31 Конституції РФ.
— Фігуранти “санітарної справи” не могли знати про те, що на їхні заклики у соцмережах відгукнуться люди на самоізоляції. Тим більше вони не несуть відповідальності за легковажну поведінку інших. Також не існує достовірності, що заходи на кшталт даного призведуть до загострення кількості захворюваних на COVID-19, порівняно з відвідуванням ТРЦ, культурних заходів або у громадському транспорті.
— На тлі затримання людей під час протестів, яких масово перевозять у тісних автозаках, а потім тримають у відділку поліції, що може нести за собою нові випадки захворювань, переслідування учасників протестів з умовою порушення санітарно-епідеміологічних норм здається надто цинічним.
“Меморіал” запевнює, що переслідування цих людей відбувається з порушенням права на справедливий судовий розгляд, з метою примусового завершення опозиційних дій та залякування прихильників Олексія Навального.
Нагадаємо, що 24 січня, відразу на другий день після акції на підтримку Навального, було порушено кримінальну справу про нехтування санітарними нормами. Через декілька днів у родичів та прихильників Олексія було проведено обшуки, після чого звинуватили десятеро активістів, про яких згадувалось вище. У день обшуків адвокати повідомили, що слідство зацікавило близько 37 опозиційних активістів та інших діячів, що "підбурювали" народ вийти на мітинг 23 січня.