Цитата
“Не може бути безпеки Європи без безпеки України. Будь-які обговорення питань безпеки в Європейському союзі мають відбуватись за участі Європейського союзу і за участі України. Всі питання, які стосуються безпеки України, насамперед мають обговорюватись за участі України. І все, що стосується безпеки Європейського союзу, має відбуватись у консультації з Європейським союзом і за участі ЄС”, — сказав Боррель.
Деталі
Високий представник зауважив, що саме з цієї причини Європейський союз наразі знаходиться у консультації зі своїми партнерами, зокрема США і НАТО.
“І моя присутність тут також є проявом підтримки таких консультацій і нашої волі до підтримки України”, — додав він.
Додамо
Високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки сьогодні відвідує схід України. Зокрема, з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою вони вже завітали до сервісного центру на Луганщині.
Зауважимо, що Боррель є першим за весь час російської агресії Високим представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки, який відвідає лінію розмежування на сході країни.
Контекст
Українська влада і західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
17 грудня Росія направила США і НАТО пропозиції щодо безпеки в Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону на вступ України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках і припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Москва презентувала свій графік переговорів із США, НАТО та ОБСЄ щодо “гарантій безпеки” — у межах російсько-американського діалогу на високому рівні в Женеві 10 січня, потім на засіданні Ради Росія-НАТО 12 січня у Брюсселі, а 13 січня у Відні на засіданні постійної ради ОБСЄ.
Очільник дипломатії Євросоюзу, Боррель вважає абсурдними умови, за яких так звані “гарантії безпеки”, яких вимагає Росія, обговорювалися б без Європи.
Україна раніше також заявила про бажання брати участь у консультаціях.