Зазначено, що після двох теплих зим і на тлі пандемії коронавірусу попит на паливо, що використовується для вироблення тепла та електроенергії, падає по всьому континенту. Поставок, як зазначено, - вдосталь, і в Європу поновлюються американські поставки СПГ. Контрольні ціни на газ на початку періоду пікового споживання залишаються нижче своїх 10-річних середніх значень, зазначає автор статті.
"Ці цифри можуть дати уявлення про те, як Путін і Меркель реагують на рішення Польщі минулого тижня про накладення рекордного штрафу обсягом 7,6 млрд доларів на спонсора газопроводу - ПАТ "Газпром". Берлін нічого не сказав з цього приводу, а Росія заявила тільки, що Польща приєдналася до США у цьому питанні. Наразі немає причин поспішати з трубопроводом на глибині 1230 км по дну Балтійського моря, який давно відкладається", - йдеться в матеріалі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Польща оштрафувала "Газпром" на понад 7 млрд доларів у справі щодо "Північного потоку-2"
"Зараз немає терміновості у питанні "Північного потоку-2", оскільки існуючі трубопроводи і СПГ повинні забезпечити достатні обсяги газу на найближчі місяці", - зазначає голова-засновник Глобального енергетичного центру Атлантичної ради і колишній посол США в ЄС Річард Морнінгстар.
Автор статті відзначає, що "у Німеччини та Росії немає необхідності вирішувати це питання в терміновому порядку, може бути, на місяці або роки. Ще до пандемії коронавірусу попит на енергію знижувався після рекордно теплої зими. Локдауни, спрямовані на боротьбу з вірусом, ще більше вплинули на споживання, що спонукало "Газпром" і постачальників СПГ по всьому світу скоротити поставки".
Також зазначено, що ширші ринкові умови також змінилися відтоді, як "Північний потік - 2" отримав фінансову підтримку у 2017 році. США почали експортувати СПГ в 2016 році і щороку спрямовують усе більше вантажів в Європу. Це збільшило обсяг виробництва СПГ, що надходить з інших місць - від Катару до Алжиру і Австралії. Новий трубопровід з регіону Каспійського моря через Туреччину до Італії повинен бути відкритий в кінці цього року. "Ці заходи дозволили диверсифікувати поставки палива в Європу і привели до того, що базові ціни в регіоні впали до половини свого максимального значення в 2018 році", - йдеться в статті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Боррель: подальшу долю “Північного потоку-2” має вирішити Німеччина, а не ЄС
"ЄС забезпечений як ніколи добре, і "Газпром" явно стає менш могутнім. Газовий ринок ЄС перебуває в процесі диверсифікації", - зазначив з цього приводу старший аналітик по нафті і газу чеського інвестиційного банку Wood & Company Джонатан Ламб.
Політика зміни клімату, як сказано в статті, також змінила розрахунки ринку щодо того, коли знадобиться "Північний потік - 2". Коли планувалося будівництво трубопроводу, природний газ широко розглядався як паливо, яке замінить вугілля і буде використовуватися поряд з вітровою та сонячною енергією в структурі енергетики Європи. Відтоді вартість відновлюваних джерел енергії різко впала, що послабило аргументи на користь будь-яких викопних видів палива. Водночас зростає екологічна опозиція до будівництва нової газової інфраструктури, особливо коли Європа прагне скоротити викиди від викопного палива до нуля до 2050 року, пише видання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Financial Times: ФРН не може відмовитися від "Північного потоку-2" через ймовірні збитки для Європи
"Німеччина і Росія є країнами, найбільш зацікавленими в цьому проекті, оскільки він збільшить поставки газу і поліпшить ліквідність континентальних торгових вузлів, а також принесе прибуток енергетичним компаніям всього регіону", - наголошується в матеріалі.
"Цієї зими Європа може обійтися без потужностей "Північного потоку - 2", але в зв'язку з подальшим економічним зростанням в найближчі роки цілком може виникнути потреба в підтримці трубопроводу", вважає аналітик газового ринку Engie EnergyScan Жюльєн Хорау. За даними Міжнародного енергетичного агентства, наразі попит на природний газ, за оцінками, залишиться незмінним протягом як мінімум наступних п'яти років.
Російський газопровід “Північний потік-2” будується для поставок газу до Німеччини в обхід України. В Україні вказують на політичність цього проекту і на те, що якщо “Північний потік-2” буде побудований, Росія організує серію провокацій, щоб остаточно припинити транзит через Україну. Німеччина заявляє, що не вважає цей проект політичним, і зробила кроки, спрямовані на збереження транзиту газу через Україну.