bloomberg-rozkryv-try-mozhlyvi-stsenarii-z-hazovym-tranzytom-cherez-ukrainu-pislia-1-sichnia

Bloomberg розкрив три можливі сценарії з газовим транзитом через Україну після 1 січня

 • 13845 переглядiв

Європейський ринок газу готується до можливого припинення транзиту через Україну з 1 січня. Експерти розглядають три варіанти розвитку подій: повне припинення поставок, відкладена угода або угода до кінця року, повідомляє Bloomberg, пише УНН.

Деталі

"Залишилося менше двох тижнів до закінчення терміну дії транзитної угоди між росією та Україною, і європейський ринок природного газу готується до бурхливої торгівлі після новорічних канікул. Замість того, щоб святкувати 31 грудня, трейдери оновлять свої екрани, щоб перевірити заголовки і дані мережі в пошуках підказок про рішення в останню хвилину - якщо таке буде", - пише видання.

Великі банки і Європейська комісія, як зазначено, готуються до того, що потоки трубопроводами через Україну припиняться 1 січня, що змусить континент звернутися до інших джерел для їхньої заміни і, імовірно, призведе до зростання цін. росія поставляє близько 15% імпорту газу до Європи, і хоча тільки третина цього обсягу проходить через Україну, трейдери залишаються в стані підвищеної готовності.

Цього тижня москва і Київ заявили, що поточну угоду не буде продовжено, оскільки Україна не хоче, щоб російський газ проходив її трубопроводами. Але кілька країн Центральної Європи, які все ще залежать від цього палива, відчайдушно намагаються знайти обхідний шлях. Обговорення в останню хвилину викликали волатильність на газових ринках, і в четвер ціни неодноразово коливалися, оскільки трейдери намагалися вгадати наслідки заяв європейських лідерів, пише видання.

"Усі залучені сторони все ще намагаються знайти спосіб доставити цей газ, і ці хлопці працюватимуть до опівночі 31-го числа, - сказав Франциско Бланч, стратег із сировинних товарів у Bank of America Corp. - Це все ще дуже близько, і ніхто не знає, що станеться".

Перший сценарій: без угоди

Єврокомісія готується до зупинки поставок, що також є базовим сценарієм для банків, включно з Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley, JPMorgan Chase & Co. і HSBC Holdings Plc. Втрачені обсяги особливо зашкодять таким країнам, як Словаччина, яка останніми тижнями наполягала на угоді, попереджаючи про можливі фінансові збитки.

Украина не будет заниматься продолжением транзита российского газа - Зеленский19.12.2024, 16:46

Деякі потоки також ідуть в Австрію, Чеську Республіку та Італію, і пошук нових поставок, безумовно, може призвести до зростання регіональних цін у короткостроковій перспективі.

"Хоча цей обсяг не дуже важливий для Європи загалом, він, безумовно, важливий для кількох окремих держав-членів ЄС", - сказала Катя Яфимава, старший науковий співробітник Оксфордського інституту енергетичних досліджень, у своєму звіті.

"Зростання цін буде значним лише протягом кількох днів у новому році, перш ніж ринок звикне до нової норми, і ціни знову стабілізуються", - сказала Флоренс Шміт, європейський енергетичний стратег Rabobank.

Другий сценарій: відкладена угода

Є надії, що рішення може бути знайдено, хоч і не до 1 січня і, можливо, зі скороченням поставок, зазначає видання.

Переговори, як зазначено, складні. Україна наполягає, що не хоче транспортувати російський газ своїми трубопроводами, і Президент Володимир Зеленський заявив цього тижня, що він також не підтримає альтернативні рішення, які, як і раніше, фінансуватимуть війну росії. Це, як зазначено, може затягнути переговори щодо свопів за участю третьої сторони, такої як Азербайджан.

Якщо є країна, "готова постачати нам газ, але не повертати гроші росії до закінчення війни, то це можлива можливість, ми можемо подумати про це", сказав Зеленський.

"Переговори, очевидно, дуже складні, там багато політики і багато різних інтересів, які потрібно подолати, - тому дуже важко передбачити, що станеться 1 січня", - сказав Марко Заальфранк, глава відділу торгівлі континентальної Європи в швейцарській комунальній компанії Axpo Solutions AG.

Деякі газові трейдери також припускали, що угода стане більш імовірною після інавгурації обраного президента США Дональда Трампа 20 січня. Упродовж усієї своєї кампанії Трамп заявляв, що віддасть пріоритет початку мирних переговорів між Україною та росією. Але США є одним із провідних постачальників газу в Європу і мають свої власні амбіції в регіоні.

Третій сценарій: угода до 31 грудня

Поспішна угода, найімовірніше, стане несподіванкою для більшості учасників ринку, які спостерігали, як переговори затягуються на місяці, і спровокує принаймні тимчасовий "розпродаж". Спекулянти нещодавно збільшили свої ставки на підвищення до рекорду, перш ніж знизити їх, створивши потенціал для різких цінових рухів.

Проте, це базовий сценарій, очікуваний стратегом з енергетичних досліджень Citigroup Inc. Меггі Сюетін Лінь. І вона, і Saalfrank з Axpo кажуть, що будь-яке падіння цін у разі укладення угоди, найімовірніше, буде короткочасним, оскільки світові газові ринки залишаються напруженими, а Європі, як і раніше, доводиться конкурувати за вантажі СПГ з іншими світовими покупцями.

Зрештою, "єдине, що можна сказати напевно, це те, що Європі потрібно більше газу", сказав Бланч з Bank of America.

Юлія Шрамко

Економіка

    Популярні

    Новини по темі

    Курс валют на 20 грудня: гривня знову на історичному мінімумі

     • 15559 переглядiв