“Надумане кримінальне провадження, постійне блокування роботи підприємства безпідставними обшуками і грубі порушення закону — класична схема тиску рейдерів або шантажистів на підприємства, в якому ще й виявилися замішані силові структури. Україна давно не бачила таких інцидентів, щоб на підприємство ось так здійснювали силові нальоти, ставили під загрозу зриву роботу багатотисячних колективів”, — прокоментував експерт беззаконня на руднику “Суха балка”, яке відбувається в останній місяць.
Нальоти СБУ блокують роботу підприємства і зривають нормальний виробничий графік — ця ситуація може призвести і до зриву роботи Дніпропетровського металургійного заводу, для якого “Суха Балка” поставляє сировину. Таким чином, протиправний тиск силовиків загрожує зривом роботи відразу двох взаємозалежних підприємств. Пресслужба ПрАТ “Суха Балка” напередодні заявила з приводу тиску з боку силовиків, що “послідовність і характер дій силових структур щодо компанії наочно свідчать про те, що верховенство Закону в Україні для окремих правоохоронців і суддів — порожній звук. Бажання встановити контроль над підприємством і „обкласти його даниною“ — для них, на жаль, понад будь-якого Закону”.
У свою чергу Андрій Семидідько додає, що те, що відбувається блокування діяльності компанії різко негативно відбивається не тільки на інвестиційному кліматі в Україні та регіоні, а й завдає репутаційний шкоди всій галузі: “Дії силовиків на руднику „Суха Балка“ ставлять під загрозу виконання його контрактів, контрактів „Петрівки“, яка експортує свою продукцію в десятки країн світу. В результаті через дії силовиків, суддів і якихось рейдерів-шантажистів може постраждати репутація всього українського гірничо-металургійного комплексу, що категорично неприпустимо в нинішній економічній ситуації для однієї з ключових експортних галузей”.
Починаючи з 11 червня і до вчорашнього дня бійці СБУ вже тричі вривалися на підприємство під приводом проведення огляду/обшуку шахти “Ювілейна”. Силовики декілька разів подавали клопотання про обшуки різним суддям. А приводом для нальотів бійців СБУ на підприємство стало “порушення правил охорони праці”. Згідно із законодавством (ст. 272 КК України) це є проступком, а не злочином і, відповідно, не передбачає ні силових захоплень ні обшуків силами СБУ, оскільки ця категорія справ підслідна органам поліції.
Думка експертів про рейдерський тиск або навіть шантаж підприємства діями силовиків пов’язана ще і з тією обставиною, що свої дії СБУ і інші структури обґрунтовують “свідків” звільнених з шахти співробітників. Вони не змогли пройти іспити на знання техніки і охорони праці — знаходження таких некомпетентних людей в шахті ставить під загрозу життя їх колег.
Проте, звільнені співробітники намагаються відновитися на роботі через суд, у чому їм “допомагає” народний депутат Михайло Волинець. Його недавно журналісти викрили в тому, що депутат не може пояснити походження 4 млн грн на покупку київської квартири. Експерти допускають, що така “допомога трудящим” і шантаж підприємств може і бути тим самим джерелом незрозумілих грошей у депутата. Способи збагачення законодавця зараз вивчають Спеціалізована антикорупційна прокуратура, НАБУ і Національне агентство з протидії корупції.
Експерти сумніваються, що прості співробітники шахти — кріпильник, підривник і прохідник — змогли не просто скласти позовні заяви, але і підключити до агресивного тиску на колишнього роботодавця бійців СБУ, суди і прокуратуру.