Автори петиції нагадали, що НАБУ було утворене указом п’ятого президента України Петра Порошенка попри те, що Конституція України забороняє президенту утворювати державні правоохоронні органи.
“Такі дії екс-Президента України Петра Порошенка і народних депутатів України мають всі ознаки кримінального злочину, передбачених ККУ статтями: 111 (Державна зрада), 353 (Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи), 356 (Самоправство), 364 (Зловживання владою або службовим становищем), 367 (Службова недбалість)”, — йдеться у тексті петиції.
Тож, автори петиції попросили чинного президента:
- розпустити НАБУ як незаконний державний правоохоронний орган;
- скасувати ЗУ “Про Національне антикорупційне бюро України” як такий, що не відповідає Конституції України;
- притягти до відповідальності п’ятого президента України, який створив НАБУ, і народних депутатів, які прийняли ЗУ “Про Національне антикорупційне бюро України”.
Петиція була опублікована 3 вересня і набрала 28 голосів з 25 тис. необхідних. До кінця збору підписів залишився 31 день.
Доповнення
У жовтні Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність до вимог Конституції України (№ 5459-1). Але як би не намагалися законодавці визначити законний статус НАБУ, вчергове у них це вийшло спірно. По-перше, наданий НАБУ статус органу виконавчої влади зі спецстатусом не передбачений Конституцією, по-друге, участь іноземців в аудиті діяльності бюро порушує принципи суверенітету України.
До теми
Європейський аудитор Юхан Партс заявив, що у Євросоюзу немає країн, масштаби корупції в яких були б такими ж, як в Україні. За підсумками аудиту допомоги ЄС Україні фахівці дійшли висновку, що підтримка Євросоюзом реформ в Україні щодо боротьби з корупцією малоефективна.
У 2019 році директор НАБУ Артем Ситник був внесений до Реєстру корупціонерів, проте продовжив очолювати антикорупційне бюро. Його першого заступника Гізо Углаву неодноразово звинувачували в підіграванні інтересам Міхеіла Саакашвілі і використанні ресурсів бюро. Зокрема, про це відкрито заявив мер Одеси Геннадій Труханов.
За останні 5 років рівень довіри українців до НАБУ знизився удвічі (з 35% до 16%).
Більше, ніж НАБУ, українці довіряють всім решта правоохоронним органам: СБУ, прокуратурі та поліції.
До речі
Окружний адміністративний суд Києва просять визначити, чи є керівництво НАБУ Артем Ситник і Гізо Углава агентами спецслужб США.