За його словами, нині вони практикують альтернативні методи. Наприклад, застосовують вакцинацію проти бактеріальних секундарних інфекцій на батьківських стадах.
"Здорове батьківське стадо з високим імунним статусом — запорука того, що курчата з такого яйця будуть мати високий потенціал самостійно боротися із залишками секундарної мікрофлори без використання антибіотиків", - каже Бойко.
Він наголошує, що стратегія МХП — це здорове батьківське стадо, висока санітарія, гігієна інкубаційних яєць, якісна інкубація та біобезпека на бройлерному птахівництві.
"Ми повністю контролюємо весь виробничий процес "від зерна до полиці". Це не тільки наш слоган, а й особливий підхід до екологічності продукції на всіх етапах харчового ланцюга. МХП постійно удосконалює своє виробництво, саме тому ми почали процедуру переходу на антибіотик-free ("Без антибіотиків") ще кілька років тому", - додав ветлікар.
Цього року холдинг добровільно став учасником тримісячного моніторингу, організованого "Союзом птахівників України". Асоціація розробила і затвердила вимоги щодо вирощування птиці без застосування антимікробних засобів.
"Три птахофабрики групи МХП першими пройшли дану сертифікацію й отримали обґрунтоване право маркувати продукцію приміткою "Без антибіотиків". Це маркування означає, що не тільки в самій продукції відсутні будь-які антибіотики, але також вони не застосовувалися в процесі вирощування птиці", — пояснив Бойко.
За його словами, велике значення має годування птиці кормом власного виробництва за унікальною рецептурою.
"Якісна, безпечна і екологічно чиста продукція — основні цінності, на яких базується сучасний успішний бізнес і запорука здоров'я всієї родини та суспільства в цілому. Для МХП це не порожні балачки, це те, у що ми віримо", — підсумував Бойко.
Раніше УНН повідомляв, що "Наша Ряба" поки єдина курятина в Україні, яка пройшла тест на відсутність антибіотиків.