"Відеоігри, що використовуються в розумних межах, мають певний психотерапевтичний ефект, сприяють зняттю напруги і зниженню рівня тривожності, однак, у випадку зловживання, вони можуть призводити до протилежного ефекту, викликаючи підвищення рівня тривожності, дратівливості й розвитку агресивної поведінки", - розповіла Бугайова.
За її словами, зловживання відеоіграми може сприяти повному відходу від реальності, зануренню у віртуальний світ і розвитку психологічної ігрової залежності.
У дітей ігрова залежність тягне за собою проблеми з успішністю, порушення стосунків в сім'ї та навчальному колективі, виникнення проблем зі здоров'ям та психікою. У дорослих ця залежність може призводити до професійних і сімейних конфліктів, а також проблем соціального, фінансового та правового характеру.
"У випадку ігрового розладу гравець повертається в реальний світ тільки для того, щоб задовольнити базові фізіологічні потреби, і знову занурюється у гру. При цьому перебування гравця у кіберпросторі може досягати 18 і більше годин на добу", - зазначила Бугайова.
Як пояснила психолог, такий вид розладу, як залежність від відеоігор, характеризується втратою контролю над тривалістю та інтенсивністю гри. Ігрова діяльність стає домінуючою й здійснюється гравцем на шкоду іншим інтересам і важливим областям життя.
"Гравець, ототожнюючи себе з героєм гри, реалізується у віртуальному світі, задовольняючи не тільки потребу в грі, але і потреби в досягненні поставленої мети, виробленні спритності, вмінні долати перешкоди, потреби в домінуванні і уникненні небезпеки", - розповіла Наталія Бугайова.
Так, у грі людина бере на себе роль того, ким би вона хотіла бути, але в реальності такою не є. У разі ігрової залежності відбувається інтеграція свідомості гравця зі своїм віртуальним втіленням, що може у подальшому призвести до повного самоототожнення гравця з комп'ютерним героєм. Повернення в реальність позбавляє людину можливостей героя, роблячи безпорадним перед проблемами, що існують. За словами психолога, рольові комп'ютерні ігри, за силою впливу на гравця, більш потужні, ніж індивідуальні.
"У гравців з поведінковою залежністю відбувається втрата відчуття часу, порушення зв'язку з реальним світом, страх перед самостійним прийняттям рішень, зміна поведінки – втомлюваність, неуважність, переважання поганого настрою, підвищена дратівливість, агресивність, наявність постійного бажання продовжити гру. У разі неможливості грати, залежний продовжує грати подумки", - зазначила Наталія Бугайова.
Для того, щоб не сформувалася залежність від відеоігор, психолог порадила дотримуватись таких правил:
- лімітувати час, присвячений відеоіграм й не перегравати його;
- у випадку ігрового програшу та спалаху негативних емоцій, якомога скоріше закінчити гру та відпочити від кіберпростору;
- не ставити виконування своїх обов'язків в залежність від відеоігор;
- не грати перед сном та вночі;
- не запускати наявні соматичні та психологічні проблеми і вчасно звертатися до профільних фахівців для їх вирішення;
- диференціювати життя віртуального та реального світів, а також мати в реальному житті альтернативні інтереси.
Нагадаємо, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) офіційно визнала хворобою "ігровий розлад".
Психолог розповіла, як уникнути ігрової залежності
• 33190 переглядiв
Популярні
Укренерго оголосило "графік" відключень на завтра: що чекає на українців
• 32671 переглядiв
Зірка "Щоденників вампіра" зіграє в серіалі про війну в Україні
• 107716 переглядiв
Новини по темі
Психолог розповіла, як уникнути ігрової залежності
• 33190 переглядiв
У Вищій раді правосуддя звільнили з посад двох суддів
• 27097 переглядiв
Чоловік на Одещині зґвалтував вагітну
• 12019 переглядiв
КСУ продовжив засідання після обідньої перерви
• 13489 переглядiв
Барі Алібасов прийшов до тями
• 12831 переглядiв