На період початку 2019 року дев’ять держав — США, РФ, Велика Британія, Франція, КНР, Індія, Пакистан, Ізраїль та КНДР — мали приблизно 13,865 одиниць ядерної зброї (ЯЗ). Відповідно до цих даних — дослідники роблять висновок про зменшення ЯЗ у кількості в порівняно з 2018 роком, коли, за оцінками Стокгольмського інституту ці ж країни мали 14,465 одиниць ЯЗ.
Зменшення загальної кількості ядерного озброєння найбільше торкнулось Російської Федерації та Сполучених Штатів, загальна кількість ЯЗ яких становить понад 90 відсотків всього ядерного озброєння.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США намагаються запобігти появі у Ірану ядерної зброї — Трамп
Експерти інституту зазначають, що як в РФ, так і в США реалізуються масштабні і затратні програми щодо зміни та модернізації своїх ядерних боєголовок, ракетних і повітряних систем доставки і об’єктів з виробництва ЯЗ.
Так, договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО) закінчується у 2021 році, якщо обидві сторони не погодяться продовжити його. Наразі немає конструктивної дискусії щодо продовження нового договору про СНО або узгодження нових умов договору.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пентагон: ядерна зброя малої потужності потрібна для стримування “однієї країни”
“Перспективи триваючого узгодженого скорочення ядерних сил РФ і Сполучених Штатів стають все менш ймовірними, особливо враховуючи політичні і військові розбіжності між двома країнами”, — говорить директор програми SIPRI з ядерного роззброєння, контролю над озброєннями та нерозповсюдження Шеннон Кайл.
Арсенали інших держав, що володіють ЯЗ, значно менші, але всі вони теж або в процесі розробки, або безпосереднього впровадження нових систем озброєнь. Деякі країни лише оголосили про свій намір зробити це.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світ поступово почне відмовлятися від ядерної зброї через 20 — 30 років — експерт
Так, Китай, Індія і Пакистан знаходяться в процесі збільшення розміру своїх ядерних арсеналів.
КНДР продовжує приділяти пріоритетну увагу своїй військовій ядерній програмі в якості основного елемента своєї стратегії нацбезпеки. Хоч у 2018 році вона й оголосила мораторій на випробування ядерної зброї, а також балістичних ракет середньої і великої дальності, у ЗМІ регулярно поступає інформація щодо продовження випробувань ЯЗ військовими Північної Кореї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 82% американців вважають, що ядерна зброя КНДР становить загрозу інтересам США — опитування
У інституті зазначають, що доступність до достовірної інформації про ядерні арсенали держав, що володіють ЯЗ, істотно відрізняється.
США і Велика Британія зробили відкритою інформацію про їх ядерні запаси і потенціал. У свою чергу Франція також оголосила частину інформації. РФ, у свою чергу, не публікує докладну інформацію про свої сили, що враховуються в новому договорі СНО, хоча і ділиться цією інформацією з США.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розхвалена Путіним ядерна ракета провалила всі тести — розвідка США
Влада Індії і Пакистану робить заяви про ракетні випробування, але інформації, яку вони надають — мало.
Наразі, зокрема, КНДР частково визнала, що проводить випробування ЯЗ і ракет, але не надає ніякої конкретної інформації про її можливості в області ЯЗ.
Ізраїль дотримується давньої політики не коментувати свій ядерний арсенал.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помер екс-сенатор США, що вплинув на ядерне роззброєння України
Нагадаємо, Україна попередила ООН про загрози розповсюдження РФ ядерної зброї в окупованому Криму.