skandal-z-biznesmenamy-hrozoiu-ta-naumenko-stav-prykladom-nehatyvnoho-vplyvu-okremykh-osib-na-ahrosektor-ukrainy

Скандал з бізнесменами Грозою та Науменко став прикладом негативного впливу окремих осіб на агросектор України

 • 238591 переглядiв

Зерновий термінал "Олімпекс" є одним із ключових гравців в українській аграрній галузі, що відіграє важливу роль у експорті зернових культур. Проте останні події, пов’язані з ним, привернули увагу громадськості та правоохоронних органів через скандали, пов’язані з ймовірною злочинною діяльністю одеських бізнесменів Сергія Грози та Володимира Науменка, пише УНН.

Зерновий термінал "Олімпекс" став одним із провідних логістичних центрів для експорту зернових культур в Україні. Сучасні технології зберігання та переробки зерна, а також вигідне географічне розташування зробили його важливим елементом постачання українського зерна на міжнародні ринки. "Олімпекс" наразі відіграє важливу роль у роботі "зернового коридору".

Проте у 2023 році виявилося, що діяльність зернового терміналу пов’язана зі злочинними схемами, які ймовірно організували одеські бізнесмени Сергій Гроза та Володимир Науменко. Правоохоронці виявили численні порушення, включаючи ухилення від сплати податків, нелегальні схеми зберігання та експорту зерна, а також зʼясувалося, що компанії, підконтрольні Грозі та Науменко співпрацюють з росіянами.

Зокрема, Бюро економічної безпеки розслідує три кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків та сірого експорту зернових культур із "Олімпекса". В одному із них фігурує одразу більшість компаній, що входять до агрохолдингу Грози і Науменка GNT Group, а загальний обсяг коштів, які недоотримав український бюджет через схеми з зерном на терміналі може сягати сотень мільйонів гривень.

Попри те, що компанії Грози і Науменка фігурують у кримінальних провадженнях, вони продовжують безперешкодно працювати на терміналі і, як вважають правоохоронці, продовжують порушувати закон.

Народні депутати і експерти, опитані УНН, вважають, що ті, хто обкрадає державу під час війни – точно не є патріотами своєї держави. А тому, у парламентському комітеті з нацбезпеки і оборони радять Службі безпеки України і Раді національної безпеки і оборони припинити діяльність Грози та Науменко і їхнього бізнесу, застосувавши проти них економічні обмеження. РНБО у відповіді на запит УНН повідомила, що готова розглянути питання введення санкцій після отримання відповідних матеріалів від СБУ.

Особливо, якщо при цьому ще й врахувати численні факти, що можуть свідчити про активну співпрацю бізнесменів із відомим підсанкціним контрабандистом Вадимом Альперіним, а також росіянином Михайлом Іпатовим, який ймовірніше за все активно підтримує терористичний режим путіна у війні проти України.

До речі, про тісний звʼязок Грози і Науменко з Іпатовим може свідчити те, що компанія росіянина "Омега Термінал-Україна" активно працює на терміналі "Олімпекс", він також є директором однієї з компаній агрохолдингу за кордоном.

У Верховній Раді переконані, що Україна має застосувати санкції до Іпатова, адже ганебно, що на третьому році широкомасштабного вторгнення рф в Україні продовжують працювати росіяни.

Окрім незаконних операцій з експорту зерна, Гроза й Науменко, ймовірно використовували юридичні махінації для отримання контролю над "Олімпексом"  через незаконний продаж активів терміналу.

У листопаді 2019 року агрохолдинг GNT Group отримав 75 млн доларів кредиту від американського інвестиційного фонду для розвитку терміналу "Олімпекс". Як заставу за кредитом Гроза і Науменко передали фонду корпоративні права, нерухоме майно (половину зернового терміналу), а також "Сухий Порт". Погасити позику бізнесмени мали до 5 грудня 2021 року.

Для того, щоб не повертати кошти і зберегти контроль над терміналом, Гроза і Науменко ймовірно скористалися давно відомою схемою перезастави майна, яку в Україні часто використовують недобросовісні підприємці.

Через кілька місяців після отримання інвестиційного кредиту від фонду Гроза і Науменко без дозволу кредитора взяли позику ще й в українському банку і таким чином убезпечили своє майно від претензій американців. У 2020 році за допомогою компаній, які входять до складу агрохолдингу GNT Group Грози і Науменка, вони отримали 17,5 млн доларів кредиту в банку "Південний".

Банк "Південний" на початку 2023 року почав терміново вимагати повернення кредиту, термін якого мав закінчитися 31 липня 2024 року і стягнув заставу.

Варто зазначити, що суд у рамках справи про банкрутство заборонив відчуження майна терміналу ще до старту процесу стягнення. Крім того, все майно терміналу перебувало під арештом, у рамках іншої кримінальної справи проти Грози і Науменка. Але це не завадило приватному нотаріусу Дмитровій Т. перереєструвати право власності на майно.

"Південний" продав активи "Олімпексу" всього лише за 4,3 млн доларів компанії "Санолта Корм" (група Sunolta). У 2020 році вартість терміналу оцінювали щонайменше в 300 млн доларів.

Ймовірно щоб ще більше заплутати американських кредиторів і українське правосуддя Гроза і Науменко перепродали майно ще раз компанії "Аттолло Гранум", яка також входить до групи Sunolta. Ця компанія була спеціально створена під покупку за кілька тижнів до угоди.

Останнім кроком заплутаної схеми стала передача компанією "Аттолло Гранум" отриманого майна в заставу під 130,8 тисяч доларів іпотеки ТОВ "Озірки", яку, за даними ЗМІ, контролюють Гроза та Науменко. Таким чином половина терміналу виявилася закладена тричі і в кінцевому рахунку опинилась в руках одеських бізнесменів.

Аналогічною виявилася схема за участі банку "Восток". За допомогою підконтрольних їм компаній Гроза і Науменко взяли кредит у банку "Восток" під заставу "Сухого Порта", який уже був закладений за американським кредитом. Термін повного погашення позики "Востока" мав закінчитися 25 травня 2023 року. Але не дочекавшись закінчення дії кредитного договору, як у ситуації з "Південним", банк "Восток" почав процедуру стягнення боргу.

Ще до внесення змін до державного реєстру, 10 лютого 2023 року, банк "Восток" переуступив право вимоги за своїм кредитним договором ТОВ "ФК "Солюшинс Фактор". Ця компанія того ж дня переуступила його ТОВ "Доступні фінанси". Того ж дня "Доступні фінанси" продала "Сухий Порт" компанії Sunolta OU, яка входить до групи компаній Sunolta.

Варто зазначити, що ринкова вартість "Сухого Порту" у 2020 році була щонайменше 18 млн доларів. А групі Sunolta він дістався всього за 4,7 млн доларів. Ба більше, як і в попередній схемі з банком "Південний", Sunolta купила "Сухий Порт", незважаючи на те, що він перебував під арештом в одному з кримінальних проваджень із березня 2023 року.

Це також не завадило Sunolta OU передати "Сухий Порт" 10 квітня 2023 року своєму ж ТОВ "Зерновий порт". Ця компанія була зареєстрована всього за кілька тижнів до отримання "Сухого Порту" і не мала на балансі іншого майна, а її єдиним учасником була Sunolta OU.

19 квітня 2023 року ТОВ "Зерновий порт" передало "Сухому Порту" термінал "Олімпекс" на 20 років як заставу за кредитом 78,5 тис. доларів ТОВ "Майнд Сет", яка, за динним ЗМІ, підконтрольна Грозі та Науменку.

До речі правоохоронці розслідують кримінальне провадження щодо незаконного продажу активів "Олімпексу" за допомогою українських банків.

Скандал навколо діяльності Грози та Науменка завдав серйозного удару по репутації зернового терміналу "Олімпекс". Іноземні інвестори почали з пересторогою ставитись до агросектору України. Це, у свою чергу, може негативно вплинути на експортні можливості України.

Наразі "Олімпекс" став показовим прикладом того, як злочинна діяльність окремих бізнесменів може мати масштабні наслідки для економіки країни. Він підкреслив необхідність посилення контролю та прозорості у аграрному секторі, а також важливість боротьби з корупцією на всіх рівнях. Подальший розвиток подій покаже, наскільки ефективними будуть заходи, вжиті владою для відновлення довіри до українського аграрного сектору та забезпечення його сталого розвитку в майбутньому.

Лілія Подоляк

Економіка

    Популярні

    Новини по темі

    Байден у "душевних пошуках" щодо виходу з перегонів - Reuters

     • 15221 переглядiв

    У "Новій пошті" стався збій в роботі

     • 17378 переглядiв

    Армія рф увечері атакувала Одещину балістичною ракетою

     • 38910 переглядiв