Великодній піст - час духовної підготовки віруючих до свята Великодня.
Уже перші християни у день єврейської Пасхи розпочали практику поминання мук та смерті Ісуса Христа. Для того, щоб належно провести цей день, вони вирішили проводити його у пості. У первісній Церкві цей 1-3-денний піст вважався не передпасхальним постом, а самою Пасхою.
У ІІ та ІІІ століттях Церква починає звертати велику увагу не лише на сумну подію Христових мук та смерті, але й також на радісний факт Воскресіння Христа. Так виникла практика хресної та воскресної Пасхи. Протиріччя, які виникли згодом, усунув 325 року Нікейський Собор.
У ІІІ ст., як зазначає у книзі "Пізнай свій обряд" о. Юліан Катрій, передпасхальний піст у деяких Церквах триває уже впродовж тижня: на сьогодні - це Страсний тиждень. Перші свідчення про 40-денний передпасхальний піст походять з IV ст.
Розбіжність у визначенні дати Пасхи між Сходом і Заходом виникла після введення у XVI ст. григоріанського (нового) стилю, коли на Заході почали використовувати нову формулу вирахування Пасхи, пов’язану з впровадженим календарем. У східній церковній традиції продовжує зберігатися юліанський (старий) стиль, а тому дата Пасхи вираховується від рівнодення за старим стилем, в той час як у західній традиції дата Пасхи вираховується від рівнодення за новим стилем. Іноді випадають роки, коли християни різних Церков святкують Великдень одночасно.
Хоча говоримо про 40-денний Великодній піст, та у Східній церкві він фактично триває 36 з половиною днів - сім тижнів без субот та неділь, а також Велика субота безпосередньо перед Пасхою та половина ночі перед Пасхою.
Західна церква має 6-тижневий Великий піст, оскільки суботи також вважає пісними днями. Щоб піст мав сорок днів, то до 36 днів основного посту Західна церква у VII ст. додала ще чотири дні на початку посту, тому й починається піст у т. зв. Попільну середу. За традицією, що склалася ще в Латинській церкві у VІІІ столітті, цей день одержав назву Попільна середа через стародавній обряд посипання голови попелом на знак покаяння. Попіл одержують, спалюючи пальмові галузки, що залишилися з торішнього свята Входу Господнього в Єрусалим. Потім його освячують, і священик посипає ним у формі хреста голови парафіян.
Дотримуватися строгого посту Католицька церква вимагає лише в Попільну середу, Страсну п’ятницю та Велику суботу. В інші дні у піст забороняється їсти м’ясо, але дозволені молочні продукти, яйця. Так зване "злагіднення" постів у Католицькій церкві відбулося після Другого Ватиканського Собору (1962-65 рр.), адже піст для християни - це насамперед час віднови духу у молитві та вправляння у християнських чеснотах. У Православних вимоги до посту є більш строгими.
У період Великого посту не влаштовуються весілля та інші гучні урочистості.
Нагадаємо, Митрополит Епіфаній розповів про значення Великого посту.
У православних і греко-католиків розпочинається Великий піст
• 17640 переглядiв
Популярні
Трамп просить Верховний суд призупинити заборону TikTok
• 49955 переглядiв
Зеленський запросив в Україну президента Аргентини Мілея
• 19516 переглядiв
Китай, Киргизстан та Узбекистан розпочали будівництво залізниці в обхід рф
• 60129 переглядiв
Новини по темі
У православних і греко-католиків розпочинається Великий піст
• 17640 переглядiв
Енергосистема України працює без чотирьох атомних блоків
• 14436 переглядiв
Суд Амстердама сьогодні розгляне апеляцію щодо "скіфського золота"
• 20104 переглядiв
Українців попередили про підвищення рівня води у річках
• 9760 переглядiв
Ранковий Київ став у заторах
• 11482 переглядiв
У Карпатах висока лавинна небезпека через снiгопад
• 7192 переглядiв
У чергах на пунктах пропуску зібралось понад 200 автомобілів
• 8740 переглядiв
На Львівщині оголосили штормове попередження
• 16302 переглядiв
У ПСГ України залишилося 9,29 млрд куб. м газу
• 9905 переглядiв
В Одеській області від сильного вітру зірвало дах п’ятиповерхового будинку
• 16222 переглядiв