Так, директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник зауважує, що кримінальне переслідування з боку дистриб’ютора шведських вантажівок Scania-Україна свого опонента — української компанії “Журавлина” досить поширена ситуація, адже будь-хто може написати заяву до правоохоронних органів, маніпулюючи цим.
«Будь-який громадянин може написати заяву. (…) Таке буває, але слідчі повинні самі аналізувати це, перевіряти, чи маніпуляція це і чи вестися на неї, чи ні та не підігравати саме недобросовісній конкуренції. У будь-якого конфлікту є своя історія, судова справа, особливо, якщо були великі конфлікти. Слідчий повинен це перевірити, подумати та зрозуміти, чи не намагаються його використати», - пояснює Бортник.
Політтехнолог Віктор Бобіренко зазначає, що судова гілка влади та правоохоронні органи часто стають об'єктом маніпуляцій в Україні, особливо з боку великих міжнародних компаній, які захищені потужним політичним лобі.
«Зазвичай такі речі використовуються як тактичний хід. Це робиться, на жаль, в державі Україна: правоохоронні органи та судові можна використати для якихось своїх тактичних успіхів. Будемо відвертими, але в усьому іншому світі здебільше слідкують за репутацією, а ми маємо ситуацію, коли одна й та сама компанія (Scania – ред.), яка в Європі намагається тримати репутацію, а тут підлаштовується під місцеві реалії», - роз’яснює політтехнолог.
У той самий момент, Scania залишається недоторканною для державних органів, Антимонопольного комітету тощо через потужну політичне лобі її інтересів на найвищому рівні.
«Ніхто не захоче задіти іноземну компанію, тому що є посольство, якщо це європейська країна, вони стануть на захист», - відмічає Бобіренко.
Що було раніше
Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу дистриб’ютора шведських вантажівок Scania Україна і скасував рішення суду першої інстанції на користь української компанії “Журавлина”. Одразу після цього за опонентів Scania “взялись” правоохоронні органи: з власником компанії “Журавлина” Олегом Політилом зв’язався слідчий і попросив з’явитись для пояснень з приводу нібито фальшування документу.
Примітно, що адвокат Scania Станіслав Єна ще в березні погрожував власнику компанії “Журавлина” кримінальним переслідуванням. Олег Політило переконаний, що кримінальне переслідування пов’язане зі спробами Scania змусити відмовитись “Журавлину” від захисту своїх інтересів у касаційній судовій інстанції.
Довідка: Scania VS “Журавлина”
Судові процеси між дистриб’ютором шведських вантажівок Scania та українським підприємством “Журавлина” тривають ось уже близько дев’яти років.