yes-zbilshuie-viiskovi-vytraty-do-19percent-vvp-novi-spilni-proekty-na-poriadku-dennomu

ЄС збільшує військові витрати до 1,9% ВВП: нові спільні проекти на порядку денному

 • 11915 переглядiв

Витрати ЄС на оборону в 2024 році становлять 326 млрд євро (1,9% ВВП ЄС), згідно зі звітом Європейського оборонного агентства (EDA). Але, попри збільшення військових витрат, одних лише національних зусиль недостатньо для того, щоб ЄС був готовий до високоінтенсивних бойових дій, заявив головний дипломат, що йде з посади, та голова EDA Жозеп Боррель, пише УНН з посиланням на Euronews.

Деталі

У вівторок держави-члени ЄС, як очікується, зобов'яжуться розробити спільні військові проекти з інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони, радіоелектронної боротьби, баражуючих боєприпасів і бойового корабля нового покоління.

Очікується, що міністри оборони з 17 держав-членів підпишуть сьогодні вдень принаймні один із чотирьох політичних листів про наміри (по одному листу на проект) для розробки спільних військових спроможностей, від короткострокових спільних закупівель до довгострокових ініціатив щодо створення спроможностей.

"Щоб стати надійним постачальником безпеки, ЄС має розвивати стратегічні спроможності, у тому числі для сценаріїв ведення бойових дій високої інтенсивності", - сказав генеральний директор EDA Іржі Шедіви.

Листи про наміри поки що не містять жодних фінансових зобов'язань і є скоріше "політичним знаком" переконаності держав-членів у необхідності реалізації спільних оборонних проектів у майбутньому, повідомили Euronews два дипломати ЄС.

Згідно з новим звітом Європейського оборонного агентства (EDA), держави-члени наблизилися до досягнення цільового показника витрат НАТО на оборону обсягом 2% ВВП, а загальні військові витрати мають досягти 326 млрд євро (1,9% ВВП ЄС) у 2024 році.

Але, попри збільшення видатків на оборону, одних тільки національних зусиль недостатньо для того, щоб ЄС був готовий до високоінтенсивних бойових дій, заявив головний дипломат і голова EDA Жозеп Боррель.

"Додаткове фінансування оборони має витрачатися максимально ефективно, і використання його частини через спільні європейські інвестиції на потреби потенціалу допомогло б", - стверджував Боррель.

Минулого тижня Європейська комісія схвалила фінансування обсягом 300 млн євро для п'яти спільних оборонних проектів у межах так званого інструменту EDIRPA, а виконавчий орган ЄС також висунув пропозицію щодо виділення 1,5 млрд євро на Європейську програму оборонної промисловості (EDIP).

Однак ці цифри далекі від того, що необхідно для вирішення проблем європейського оборонного сектору, який, як і раніше, сильно роздроблений і залежить від зовнішніх постачальників, пише видання.

Новий комісар ЄС з оборони Андрюс Кубілюс повідомив членам Європарламенту під час слухань щодо затвердження його кандидатури минулого тижня, що протягом наступного десятиліття знадобиться близько 200 мільярдів євро на модернізацію інфраструктури, щоб військова техніка та війська могли бути легко мобілізовані по всьому ЄС, та ще 500 мільярдів євро на створення протиповітряної оборони ЄС.

Що це за проекти?

EDA визначило загалом 18 можливостей для співробітництва в галузі оборони та безпеки, але поки що лише чотири зі згаданих вище отримали зобов'язання від держав-членів щодо більш глибокої співпраці, щоб зробити їх повноцінними проектами.

Як повідомляє Euronews, щонайменше сім держав-членів, включаючи Бельгію та Нідерланди, зацікавлені у розробці європейського бойового корабля для захисту своїх вод та реагування на конфлікти за кордоном.

Ці держави-члени тепер планують гармонізувати вимоги, розробити економічне обґрунтування та підготуватися до спільних закупівель до 2040 року з метою зробити це великою європейською військово-морською співпрацею.

Проекти, які отримали найбільшу підтримку серед держав-членів, пов'язані з інтегрованою протиповітряною та протиракетною обороною шляхом закупівлі протиповітряних безпілотних літальних систем (C-UAS), наземної протиповітряної оборони (GBAD) та боєприпасів.

13 держав-членів також висловили зацікавленість у співпраці у сфері можливостей радіоелектронної боротьби, які дозволяють порушувати зв'язок та роботу датчиків противника, захищаючи при цьому дружні сили від виявлення та перешкод, ідеться у звіті EDA.

"Можливості співробітництва дозволять об'єднати національних політиків, планувальників та експертів із озброєнь для розробки відповідних військових активів. Це відповідає пріоритетам НАТО", - сказав Шедіви.

ЄС поки не ухвалив спільного рішення про дозвіл Україні бити західною зброєю по території рф - Боррель18.11.24, 21:45

Популярні

Новини по темі

путін затвердив нову ядерну доктрину рф: що змінилося

 • 12944 переглядiв

Індія різко скоротила імпорт російських алмазів: в чому причина

 • 12820 переглядiв