Цитата
"Тимчасово окупованими територіями, які постачали овочі та фрукти, на сьогодні є частина Запорізької області і Херсонська область. Ситуація там складна, і постраждали не лише фермерські господарства, а й великі виробники, які себе зарекомендували, які розвивали своє виробництво останні як мінімум 5 років і які були достатньо потужними, щоб постачати свою продукцію в мережі супермаркетів. Якщо говорити, чи буде дефіцит, то, можливо, його не буде, але те, що продукції буде менше, то це однозначно. У результаті нас, як кінцевих споживачів, чекає менший вибір, але більша ціна", – повідомила Трофімцева.
Деталі
Вона зазначила, що нестача буде спостерігатися по ягодах, кавунах, динях, кісточкових, зокрема, мелітопольській вишні. У Херсонській області - один з найбільших виробників спаржі, відповідно цього продукту теж буде менше на полицях. Також з Півдня постачаються овочі ранньої групи, які вирощуються не в теплицях, а у відкритому грунті, зокрема це помідори.
Окрім того, за словами Трофімцевої, є проблеми у виробників і на підконтрольних Україні територіях.
"Є проблеми із логістикою, яка зараз являється одним із слабких місць. І це не тільки експортна, про яку всі зараз говорять, це і внутрішня логістика. Крім того, зростає ціна на пальне, і відповідно це все вкладається у вартість, яку ми з вами як споживачі потім бачимо на ринку і в супермаркеті", – сказала співрозмовниця.
Вона зазначила, що потрібно звертати увагу на самозабезпечення інших регіонів, розробляти програми допомоги як домогосподарствам, так і невеликим та середнім фермерським господарствам, які хоча б частково зможуть замістити підприємства українського Півдня сезонними овочами, фруктами і зеленню.
Щодо країн, які можуть замінити овочі та фрукти з південних регіонів, то це Туреччина, Італія та Іспанія.
"У першу чергу замінити південну продукцію може Туреччина. Вона завжди була одним із основних наших постачальників ранніх овочів і великої групи фруктів. Думаю, що зараз її позиції по певних напрямках посиляться в зв'язку з цим. Ну, і це деякі країни Євросоюзу. Ми й раніше на наших полицях бачили італійську, іспанську продукцію. Тож цілком можливо, що по певних продуктах імпорт з цих країн може бути вищим", – зазначила Трофімцева.
Нагадаємо
Вартість хлібобулочних виробів в Україні може зрости на 20 і більше відсотків.