Нардеп зазначив, що переробка сміття — це загальнодержавна проблема, яка потребує нагального вирішення.
“За різними оцінками, від 2 до 5% території України становлять сміттєзвалища. Жодного заводу по глибинній переробці твердих побутових відходів немає. Тому проблема є національною і її треба вирішувати як на рівні Уряду так і на рівні закону,” — сказав він.
Нардеп пояснив, що у ВР зареєстровано біля десяти проектів законів, які спрямовані на врегулювання ситуації зі сміттям в Україні.
“Самопоміч” пропонує розглянути їх законопроект про упаковку та відходи. Однак в екологічному комітеті ВР зауважили, що у такому вигляді цей законопроект приймати недоречно. Щонайменше необхідно забезпечити прозорість та дієвість вказаного у проекті механізму з максимальним урахуванням Директиви ЄС 94/62 “Про упаковку та відходи упаковки” та принципів правомірних очікувань та правової визначеності, згідно з якими норми актів законодавства мають бути чітко сформовані, вільними від суперечностей, та застосовуватися до конкретних ситуацій. Тож, Комітет рекомендував законопроект про упаковку та відходи упаковки повернути на доопрацювання суб’єктам законодавчої ініціативи.
Водночас, екологічний Комітет ВР має свій варіант подолання проблем у сфері. Він запропонував впровадити в Україні фандомати — спеціальні автомати, які при здачі використаних пляшок повертатимуть людям кошти. Таку систему називають депозитною і вона отримала визнання в багатьох європейських країнах. Збирання оборотної тари там становить 80-90%.
Зважаючи на те, що тара становить 40% від усього обсягу твердих відходів, на думку експертів, фандомати зможуть швидко та дієво вирішити “сміттєву кризу” в Україні.