Ініціатором встановлення пам'ятнику виступив президент Кракова Яцек Майхровський. За його задумом, монумент символізуватиме історичний зв’язок Кракова та Києва та демонструватиме рівень довіри та тісної співпраці між містами.
"Сьогодні ми зустрічаємо в мерії міста Кракова принцесу Анну Київську – символ України в Європі, але також символ польсько-української дружби. Дуже дякуємо за цю чудову ідею і подарунок, що символізуватиме нашу дружбу", - зазначив заступник Президента Кракова Богуслав Космідер.
Як повідомив під час відкриття пам'ятнику заступник голови Київської міської державної адміністрації Валентин Мондриївський, Краків, на той час - королівська столиця Польщі, став першою великою зупинкою доньки Ярослава Мудрого на її шляху до Франції.
"І не лише це пов’язує Анну з Польщею – майбутню Королеву Франції виховувала сестра Ярослава Мудрого Марія Добронега, яка, одружившись із польським князем Казимиром І Відновителем, стала Величною княгинею Польщі та матір’ю майбутнього Князя Польщі Болєслава ІІ Сміливого", - зазначив Мондриївський.
Посадовець нагадав, що скульптуру передали у подарунок Кракову під час "Днів Києва в Кракові" у 2018 році. Біля монументу висадили 21 кущ білих троянд сорту Anne de Kyiv – ще один подарунок полякам від київської громади, та червоні троянди місцевої селекції.
Пам'ятник Анни Ярославівни у Кракові є продовженням проекту "Шлях Королеви", головним куратором якого є Федір Баландін, головний куратор Міжнародного фестивалю мистецтв Anne de Kyiv Fest. В рамках проекту подібні монументи встановлені у Львові.
"Шлях Королеви" – великий міжнародний мистецький проект, який передбачає встановлення авторських реплік пам’ятника на шляху Анни Київської до Франції та одночасне проведення низки культурно-просвітницьких заходів. Цей проект – і про історію, і про сучасність. Ми заявляємо – Україна не вступає в Європу, а повертається до неї. І постать Анни Ярославни це якнайкраще демонструє, адже пам’ять про видатну українку і мудру королеву не згасає ані у Франції, ані в Україні", - наголосив Баландін під час монументу у Кракові.
Нагадаємо, У Чехії за добу облили фарбою два пам'ятники радянським воїнам.
Як писало раніше УНН, Київську міську раду просять переіменувати станції метро "Площа Льва Толстого" та "Тараса Шевченка".