Цитата
“У нинішніх непростих соціально-економічних умовах, в яких опинилася Латвія, ризькому градоначальнику, напевно, варто було б займатися не політичним хуліганством, а подумати про розвиток торгово-економічних зв’язків з російськими регіонами, як це успішно вдавалося його попередникам... Тепер Мартіньшу Стакісу це буде робити значно складніше. Він внесений до списку осіб, яким заборонений в’їзд в Російську Федерацію”, — сказала Захарова.
Контекст
Причиною заборони на в’їзд в РФ стало те, що Стакіс в травні 2021 року зняв російський прапор, який разом з прапорами інших країн був розміщений в центрі Риги під час чемпіонату світу з хокею, і замінив його на прапор з символікою Олімпійського комітету Росії (ОКР).
МЗС РФ назвав дії Стакіса “неповагою до державної символіки Росії” і заявив, що санкції ВАДА, що забороняють використання російського прапора, в даному випадку не застосовуються, оскільки вони стосуються лише місць проведення спортивних заходів.
В один день з російським прапором Мартіньш Стакіс і глава МЗС Латвії Едгар Рінкевіч прибрали з центру Риги білоруський прапор і замінили його на біло-червоно-білий прапор, який раніше був у Білорусі офіційним, а тепер є символом опозиції. Стакіс назвав недоречним “прапор, що символізує режим, який займається державним тероризмом”.
Глава Міжнародної федерації хокею (IIHF) Рене Фазель, якого Олександр Лукашенко називав “особистим другом Білорусі”, виступив проти зняття білоруського прапора і зажадав також зняти прапори федерації, оскільки вона є “аполітичною спортивною організацією”. Стакіс, якому було адресовано прохання Фазеля, заявив, що зніме прапори IIHF.
Білорусь у відповідь на зняття прапора вислала посла Латвії і весь персонал латвійського посольства в Мінську; Латвія відреагувала на це висилкою білоруських дипломатів. Пізніше генпрокурор Білорусі завів кримінальну справу про порушення національної ворожнечі відносно Стакіса і Рінкевіча.