“Що стосується інвестицій, то тут треба розуміти, де найбільш ліквідні, найбільш привабливі сегменти цього ринку все ще залишається ринок для промислових споживачів і, частково, для бюджетних установ. Тут існує конкуренція, і частка колишнього монопольного постачальника "Нафтогаз“ знижується, зростає частка незалежних постачальників, трейдерів.
Відповідно, для цих потреб і закуповується газ вітчизняного видобутку і газ за кордоном. Ми бачимо, що частка видобувних приватних компаній зростає. Також, зростає конкуренція на ринку імпорту. Якщо раніше "Нафтогаз“ імпортував більше половини газу, то за підсумками цього року частка його імпорту складе не більше чверті. Все інше імпортують і продають в Україні приватні компанії”, — сказав він.
Також, за словами Р.Ніцовича, український ринок для промислових споживачів і, частково, для бюджетних установ приваблює іноземні компанії, які не просто торгують із нами блакитним паливом, а збираються повноцінно заходити на вітчизняний ринок.
“Плюс, свідченням того, що є інтерес до цих сегментів ринку (промислові споживачі та бюджетні установи — ред.) є той факт, що іноземні компанії не просто торгують з ними газом, а безпосередньо збираються заходити на український ринок, зберігати газ у сховищах аби його далі реалізовувати нашим платоспроможним споживачам. Мається на увазі той сегмент ринку, який не регульований, а вільний ринок, промисловість. У майбутньому, звичайно, коли відбудеться повна лібералізація ринку, коли знімуть регулювання із побутових споживачів, то і ця частка ринку буде доступна для інвесторів”, — сказав він.
Експерт також зауважив, що сьогодні конкуренція на газовому ринку поступово зростає.
"Нещодавно "Укртрансгаз" повідомив про те, що підписана пряма угода іноземними компаніями з тим, щоб вони зберігали у нас газ. То в принципі, газовий ринок залишається ліквідним , але не у повністю визначених сегментах. Поки що він в процесі перетворення перебуває в такому перехідному періоді. Але ми бачимо позитив у тому, що зростає конкуренція. А це каже, що є можливість обирати між позиціями і ціновим і не тільки“, — відзначив він.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, за словами С.Кубіва, демонополізуючи “Нафтогаз” ми відкриваємо шлюзи для інвестора.
“Станом на сьогодні, перше, є чітка вимога Третього енергопакету від ЄС щодо "Нафтогазу“. Друге, Кабмін з цього приводу має чітку позицію і розуміння, що сьогодні "Нафтогаз“ є монополією. Третє, ми говоримо наразі про нову європейську стандартизовану систему, яку хоче запровадити уряд у газовій галузі, і ми говоримо про можливість „відкриття шлюзу“ для залучення інвестицій у газотранспортну систему”, — сказав він.
За словами С.Кубіва, реструктуризація ПАТ НАК “Нафтогазу” є важливою. Це дозволить сформувати ринок газу, на якому працюватиме не один трейдер, а декілька, які, у свою чергу, формуватимуть ринкову ціну на газ.
Також нагадаємо, на переконання Асоціації газовидобувних компаній України,тільки за допомогою іноземних компаній Україна зможе реалізувати газову революцію за незалежність.
“Запровадження стимулюючого режиму для нових інвестицій неодмінно призведе до відновлення довіри та інтересу професійних іноземних інвесторів до української газовидобувної галузі, та створить необхідні передумови для появи нових потужних гравців у секторі видобутку газу. Тільки за допомогою професійних іноземних компаній Україна зможе залучити необхідні технології та досвід, що в свою чергу дозволить реалізувати нашу українську газову революцію за незалежність”, — наголосили в асоціації", — переконанні в Асоціації.