Деталі
Росія, яка підтримує режим сирійського лідера Башара Асада, в останні місяці сигналізувала, що хоче закрити останній з чотирьох прикордонних переходів — Баб аль-Хава на північному заході країни; в такому випадку всі товари ООН мали б надходити тільки через владу в Дамаску. Представлений Москвою проект резолюції передбачав закриття цього переходу на кордоні з Туреччиною через 6 місяців. Однак, за словами постпреда США при ООН Лінди Томас-Грінфілд, він залишиться відкритим ще протягом року.
У свою чергу постпред РФ при ООН Василь Небензя заявив журналістам, що Рішення РБ ООН про продовження дії транскордонного механізму в Сирії буде діяти шість місяців, а потім, якщо буде видно прогрес щодо вирішення низки проблем, то ще — півроку. “Мова не йде про продовження відразу на рік. Такою була наша умова”, — зазначив він.
Доповнення
Анкара побоюється, що закриття Баб-ель-Хава може привести до потоку біженців з північного заходу Сирії до Туреччини. ООН і гуманітарні організації попереджали про можливість гуманітарної катастрофи, якщо існуюча угода не буде продовжено.
Можливий “поворотний пункт” у відносинах США і РФ
Президенти США і Росії Джо Байден і Володимир Путін в ході телефонної розмови вітали роботу своїх країн в Радбезі ООН над продовженням дії транскордонного механізму в Сирії, повідомив Білий дім.
Представники США і РФ в ООН розцінили угоду про допомогу Сирії як важливий знак співпраці між двома країнами. Постпред РФ при ООН Василь Небензя заявив, що досягнутий компроміс може стати “поворотним пунктом” у відносинах між двома країнами. Лінда Томас-Грінфілд заявила про “важливий момент в стосунках” Вашингтона і Москви.
Ухвалення даного рішення Радою Безпеки ООН було необхідно тому, що термін дії прийнятої в 2014 році резолюції ООН, яка дозволяє перевозити життєво важливу допомогу через прикордонні переходи навіть в ті частини країни, де йде громадянська війна і які не контролюються урядом закінчується в суботу, 10 липня.