Деталі
За словами Овакімяна, може здатися, що Саркісян, повертаючи прем’єр-міністру Ніколу Пашіняну проект указу про зняття з посади начальника Генштабу, скористався своїми повноваженнями по ст. 139 Конституції Вірменії (укази і розпорядження президента). “Але це не так. Президент не може довільно повертати проекти указу органу, який запропонував їх”, — написав він.
Пашинян запропонував звільнити Гаспаряна відповідно до ст. 155 Основного закону (збройні сили), і “навіть людина з самою бурхливою фантазією не може угледіти в цьому процесі якихось антиконституційних елементів”, заявив парламентарій.
На думку депутата, ситуація, що склалася загрожує безпеці країни і може дестабілізувати обстановку. Овакімян вважає, що останні кроки президента спрямовані саме на це. “Таким чином, можна констатувати, що є серйозні підстави для ініціювання процесу імпічменту Армена Саркісяна через грубе порушення Конституції”, — написав парламентарій.
Контекст
Згідно ст. 141 Конституції Вірменії президент може бути усунений з посади за держзраду, інший тяжкий злочин або грубе порушення Основного закону. Національні збори звертаються до Конституційного суду (КС) для отримання висновку про наявність підстав для імпічменту. Потім парламент виносить постанову про відсторонення президента на підставі висновку КС як мінімум двома третинами голосів від загальної кількості депутатів.
Новий виток політичної кризи розгортається в Вірменії після заяви Пашиняна про застосування російських ракетних комплексів “Іскандер” в ході конфлікту з Азербайджаном в Нагірному Карабасі. Прем’єр-міністр заявив, що восени минулого року ракети комплексів “Іскандер”, які були у республіки, “не вибухнули або вибухнули лише на 10%”. У свою чергу заступник глави Генштабу Тіран Хачатрян не погодився з Пашиняном, назвавши його заяву несерйозною, після чого був звільнений за пропозицією глави уряду. У Міноборони Росії використання Вірменією “Іскандерів” у ході конфлікту в Нагірному Карабасі спростували.
Звільнення Хачатряна викликало хвилю обурення серед військових, в Генштабі зажадали відставки уряду і Пашиняна. Після того як Генштаб випустив відповідну заяву, Пашинян звільнив і безпосереднього його керівника Оніка Гаспаряна, назвавши вимогу військових про свою відставку спробою військового перевороту.
Напередодні президент Вірменії Армен Саркісян відмовився підписувати указ про відставку начальника Генерального штабу Збройних сил країни, генерал-полковника Оніка Гаспарян.