"В умовах реформування енергетичного сектору та трансформації його у “чистий”, “зелений”, декарбонізований сектор економіки, зважаючи на розвиток відновлюваних джерел енергії, одним з головних викликів на сьогодні є необхідність залучення значних обсягів інвестицій“, — наголосила Ольга Буславець.
Вона зазначила, що енергосистема України потребує будівництва нових генеруючих потужностей, та окреслила можливі ключові напрямки подальшого співробітництва.
Це, зокрема:
- залучення інвестицій в сегменті технологій високоманеврової генерації та систем акумулювання енергії, зокрема реалізація проєктів “energy storage”, які є важливими для інноваційного розвитку енергетики України та вирішення проблемних питань балансування об’єднаної енергетичної системи в умовах стрімкого зростання енергії з ВДЕ;
- розвиток водневої енергетики в Україні, залучення інвестицій у цю сферу, що включатиме реалізацію пілотних проєктів та розробку водневої концепції; вітчизняні і закордонні інвестори вже виявляють інтерес до новітнього тренду;
- реструктуризація неприбуткових вугільних шахт та трансформація вугільних регіонів України, в тому числі, з залученням закордонних партнерів.
В.о. міністра наголосила, що Україна дотримується високих стандартів прозорості ухвалення рішень та виконання міжнародних зобов’язань навіть у таких непростих умовах. Прикладом цього є вирішення кризової ситуації у сфері відновлюваної енергетики, коли у результаті тривалих переговорів вдалося досягти компромісу із інвесторами у ВДЕ та укласти меморандум про взаєморозуміння, повідомили у відомстві.
Як вказано, міністерство у межах своєї компетенції вживає всі необхідні кроки для виконання зобов’язань держави щодо своєчасної оплати за відпущену “зелену” енергію, погашення заборгованості та запуску аукціонів.
Також зазначається, що сторони обговорили можливості співпраці у сфері розвитку регуляторної політики, зокрема щодо поліпшення інвестиційного клімату в України, і дійшли згоди, що співробітництво щодо залучення інвестицій дозволить перетворити часи кризи на часи нових можливостей в енергетичному секторі.
Сергій Цівкач подякував очільниці міністерства за чітку позицію в відстоюванні інтересів зеленої енергетики та презентував UkraineInvest Guide, довідник для іноземних інвесторів, які розглядають інвестиційну діяльність в Україні.