Цитата
“Вони показали нам пару зразків, але це не те ж саме, що надати їх всі, що є стандартним для епідеміологічних розслідувань”, — сказав в бесіді з журналістом газети австралійський вчений Домінік Дуайєр.
Деталі
Він пояснив, що мова йде про 174 випадки зараження коронавірусом, виявлених в грудні 2019 року, і про ймовірні випадки більш раннього інфікування, які ще не отримали підтвердження. Влада КНР запропонувала команді вчених ознайомитися з їх власним аналізом цих відомостей і їх узагальненням, згідно з якими ніяких доказів більш раннього поширення вірусу в Ухані виявлено не було. Дуайер заявив, що відмова надати вихідні дані призведе до гострих дискусій між китайськими експертами і членами команди ВООЗ.
Експерт міжнародної місії доктор Тея Фішер повідомила газеті, що не побачила невідповідностей між проаналізованими китайською стороною узагальненими даними та відомостями, які фахівці ВООЗ зуміли безпосередньо зібрати в Ухані. При цьому вона також зазначила, що для більш глибокого дослідження необхідний доступ до вихідних необроблених даних. “Вірус безумовно циркулював в популяції до того, як стало відомо про перші серйозні клінічні випадки”, — додала вона.
Контекст
Експерти ВООЗ прибули в Ухань для вивчення походження коронавірусу нового типу 14 січня. Після приїзду вони були поміщені на двотижневий карантин, під час якого проводили консультації по відеозв’язку зі своїми китайськими колегами. В ході візиту експерти відвідали Уханьський ринок морепродуктів “Хуанань”, де вперше було зафіксовано спалах коронавірусу в грудні 2019 року, ряд інфекційних лікарень міста, а також Уханьський інститут вірусології.
На підсумковій прес-конференції 9 лютого представники міжнародної групи заявили, що будь-якого серйозного прориву їм досягти не вдалося, проте в ході спільної роботи з колегами з КНР вони змогли визначити основні гіпотези появи коронавірусу. Найбільш ймовірна версія, за словами фахівців, полягає в тому, що вірус передався від диких тварин через проміжну ланку. На їхню думку, вірус міг спочатку поширитися серед однієї популяції тварин, яка послужила природним “резервуаром”, в якому коронавірус мутував, подолав міжвидовий бар’єр і став здатний заражати людей.