Генасамблея ООН ухвалила резолюцію "Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь", передає УНН.
Резолюцію підтримала 81 країна, "проти" виступило 14 країн, ще 80 - "утрималися".
Додамо
За даними МЗС України, документ охоплює ситуацію з правами людини на всіх тимчасово окупованих РФ територіях України, що забезпечує посилений моніторинг з боку ООН та міжнародної спільноти до усіх злочинів та грубих порушень, які вчиняє російська окупаційна влада проти місцевих людей на цих територіях.
Генеральна Асамблея вкотре підтвердила суверенітет та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів та невизнання будь-яких змін статусу українських територій. У цьому зв’язку, Генасамблея ООН вимагає від російської федерації негайно припинити агресію проти України та вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Важливо, що цей документ став першою резолюцією ООН, в якому Генеральна Асамблея називає агресію рф проти України "загарбницькою війною РФ проти України" (англ. "War of aggression against Ukraine").
Ухвалення документу свідчить про те, що міжнародна спільнота однозначно засуджує злочини російських окупантів, а кожен акт насильства та порушення прав людини отримає належну оцінку та покарання.
Серед ключових положень резолюції зокрема засудження триваючого нехтування Росією нормами міжнародного права у сфері прав людини та міжнародним гуманітарним правом, незаконного утримання під вартою цивільних українських громадян, застосування тортур та катувань, дискримінація мешканців тимчасово окупованих територій.
Субстантивною новелою цьогорічного документу є положення із засудженням Генасамблеєю ООН тортур та інших форм жорсткого поводження з українськими військовополоненими, включаючи сексуальне насильство, та заклик до рф надати доступ міжнародним гуманітарним мандатам, включаючи МКЧХ, до місць їх утримання, забезпечити надання належної медичної допомоги та повний обмін усіх військовополонених.
Резолюція також спрямована на захист та повернення депортованих дітей: ГА ООН закликає рф припинити депортацію українських дітей та надати вичерпну інформацію відповідним агенціям ООН та міжнародним організаціям зі списком усіх депортованих українських дітей, включаючи тих, чий статус був змінений, хто був усиновлений або переданий на піклування прийомних батьків, а також вжити всіх необхідних заходів для безпечного повернення цих дітей на Батьківщину.
ГА ООН нагадує про рішення Генерального секретаря ООН другий рік поспіль включити збройні сили рф та афілійовані з ними збройні формування на тимчасово окупованих територіях до т.зв. "списку ганьби" у щорічній доповіді "Діти та збройні конфлікти" за вбивства дітей і атаки проти шкіл та лікарень в Україні.
Резолюція наголошує, що російська федерація як держава-окупант несе повну відповідальність за катастрофічні наслідки підриву Каховської ГЕС для економіки, сільського господарства та екології регіону, та засуджує блокування рф гуманітарного доступу ООН до постраждалих. Також підкреслюється неприпустимість атак проти української портової інфраструктури, блокади портів та погроз цивільним і торговельним суднам, які підривають глобальну продовольчу безпеку.
"Висловлюємо вдячність міжнародній спільноті за підтримку територіальної цілісності та суверенітету нашої держави. Чітка позиція Генеральної Асамблеї ООН та країн-членів Організації є важливим кроком до відновлення поваги до міжнародного права, притягнення Росії до відповідальності за усі скоєні злочини.
Закликаємо всі держави-члени ООН продовжувати чинити тиск на державу-агресора заради відновлення справедливості та сталого миру в Україні та світі в цілому. Повернення до верховенства права та поваги до основоположних свобод сприятиме зміцненню європейської та глобальної безпеки, запобігатиме повторенню подібних злочинів у майбутньому", - додали у МЗС.