ekspert-sistema-derzhavnogo-finansuvannya-organizatsiy-invalidiv-neprozora-i-zastarila

Експерт: система державного фінансування організацій інвалідів непрозора і застаріла

 • 12464 переглядiв

За словами експерта, на сьогодні в Україні діють десятки громадських організацій, метою яких є допомога людям з інвалідністю. Ключовими гравцями серед організацій допомоги людям з інвалідністю є УТОГ (Українське товариство глухих) і УТОС (Українське товариство сліпих), основним джерелом фінансування яких є державний бюджет, проте бюджетні кошти витрачаються не тільки на допомогу людям з інвалідністю, а й на утримання штату і функціонування самих цих організацій.

"Не дивлячись на те, що УТОГ і УТОС отримують державне фінансування, вони також мають власність - нерухомість, виробничу базу - підприємства та людський ресурс, тобто, ці організації можуть діяти ефективно - було б бажання", - зазначив експерт.

Голобуцький пояснює, що, в передових країнах світу вже давно розроблений чіткий інструментарій, завдяки якому громадські організації можуть фінансуватися не тільки завдяки державному бюджету.

"У США і Європі вже давно створені спеціальні цільові фонди - ендавменти, які можуть наповнюватися з абсолютно різних джерел: державного та місцевих бюджетів, пожертвування, благодійні внески і т.д. Однією з головних переваг даних фондів є можливість отримання доходу, шляхом інвестування своїх коштів, а весь отриманий від цього прибуток, йде на допомогу громадським організаціям для яких він створювався", - підкреслив експерт.

Голобуцький переконаний, що таким чином можна диверсифікувати джерела доходу і стабілізувати власні фінанси для довгострокового планування роботи організації.

"Саме такий прозорий характер діяльності геть відсутній в УТОГ і УТОС. Спробуйте зайти на їх сайти. Там ви не знайдете ні стратегії розвитку на найближчі кілька років, ні навіть фінансової звітності, а річні звіти про діяльність УТОГ зводяться до публікації фотографій з заходів", - розповів експерт.

Голобуцький вважає, що така непрозорість УТОС і УТОГ пояснюється тим, що система державного фінансування поки що не передбачає строгої звітності від організацій, що фінансуються з бюджету. Однак, в серпні 2020 року Фонд соціального захисту інвалідів вперше провів відкритий публічний конкурс на фінансування своїх проектів.

"Всі ці проекти фінансувалися за залишковою ознакою і близько 80% з 90 млн грн були розподілені між УТОГ, УТОС та Нацасамблеею людей з інвалідністю, а на решту 14 млн грн УТОГ і УТОС також надали свої проекти. Уже в 2022 році УТОГ і УТОС будуть зобов'язані надати свої програми на державне фінансування", - зазначив експерт.

Голобуцький прийшов до висновку, що відсутність реформ в даній сфері буде лише продовжувати конвульсії радянської системи, тому державі необхідно забезпечити рівні можливості для всіх реально працюючих неурядових організацій в сфері людей з інвалідністю, створити додаткові інструменти для розвитку і підвищення ефективності та прозорості, надаючи рівні можливості для державного фінансування.

Українські Національні Новини

Економіка

    Популярні

    Новини по темі

    ЗМІ: партія Джонсона розглядає можливу заміну прем'єру

     • 9684 переглядiв

    Метеорологи заявили, що літо у столиці ще триває

     • 10674 переглядiв

    ВАКС допитав ще чотирьох свідків у справі Труханова

     • 11034 переглядiв

    Кращі фото з дрона: названі переможці конкурсу

     • 48273 переглядiв