“На сьогоднішній день існують системи первинної профілактики, які вже впровадили 66 країн світу за досить короткий термін на рівні державних програм за бюджетний кошт...Не можуть онкологи вирішити проблему профілактики, її провинні вирішувати заклади первинного надання медичної допомоги, і лише тоді ми зможемо зрушити це питання”, — сказала Т.Тарарчук.
Окрім того, вона зауважувала, що в деяких українських обласних центрах також є приклади гарних профілактичних програм, зокрема профілактики раку шийки матки.
“Сьогодні вже є області (в Україні — ред.) куди можна поїхати і з кого взяти приклад і дійсно зосередити увагу і держави, і органів місцевого самоврядування аби реально вирішувати проблеми профілактики, а наслідки і лікування це вже інша тема”, — додала Т.Татарчук.
Наразі, в Україні досі не існує єдиної системи профілактики онкозахворювань.
Так, за словами завідуючого амбулаторно-поліклінічним департаментом Клініки Спіженко Володимира Тихонова, відсутня єдина, розроблена, затверджена та контрольована програма дій: первинна ланка медичної допомоги не забезпечена онкологами, а роботодавці не мотивовані до регулярного контролю за станом здоров’я працівників.
“Все, що ми можемо побачити, це періодичні борди від локальних закладів охорони здоров’я, нечисельні виїзди єдиного на всю країну мобільного мамографа у деякі області України, профогляди на великих підприємствах. Та все це не є системою”, — сказав В.Тихонов.
Лікар додав, що системно над профілактикою онкозахворювань працюють приватні медичні заклади, бо мають для цього спеціальні програми.