Мова, зокрема, про доступність жителів країни до безкоштовного тестування на коронавірус, яка є вкрай низькою.
Так, наказ МОЗ № 722 передбачає безкоштовне тестування через сімейного лікаря, а згідно зі ст. 9 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, все, що стосується епідемії, в тому числі лікування та діагностика, повинні компенсуватися з коштів державного та місцевих бюджетів.
Однак, не завжди відбувається так, як повинно, зазначає видання.
“За логікою пацієнт не повинен сам платити за проведення лабораторного контролю. Але система працює таким чином, що той, хто приймає рішення зробити тест самостійно, змушений йти в приватну лабораторію і оплачувати тестування зі своєї кишені. Також самостійно змушені оплачувати необхідний лабораторний контроль (ІФА або ПЛР) і значна кількість громадян перед плановими операцією або госпіталізацією”, — констатує ZN.
“Ніде немає роз’яснень, за чий рахунок має відбуватися тестування. У розрахунках за пролікований випадок по ковід тестувань немає. Лабораторні центри отримують окреме фінансування за аналізи, які вони проводять. За фактом виходить, що лабораторії не справляються, і люди, які потребують планової госпіталізації, роблять тести за свої гроші”, — пояснює екс-гендиректор директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова.
Досить критична ситуація із ІФА-тестуванням українських лікарів, що працюють з хворими на коронавірус.
Медики повинні здавати тест на виявлення антитіл кожні два тижні. Власним коштом, оскільки грошей на це лікарям не дали. У приватній лабораторії такий тест коштує від 650 грн, інформує Сухорукова.
“За 8 місяців — ні розуму, ні совісті. Якщо ПЛР-тести повинні робити державні лабораторії або ті, кого вони залучають, співробітникам платять зарплату і закуповують реактиви і т.д., то щодо ІФА-тестів рішення центральної влади з тестування МОЗ знову переклало на місцеву владу. Причому накази ці вийшли тоді, коли всі бюджети вже були сформовані, гроші вже направили в стабілізаційний фонд і стали його витрачати, в т.ч. на дороги”, — говорить вона.
Як писав УНН, ще 21 травня МОЗ оновило стандарти медичної допомоги при COVID-19, передбачивши обов’язкове ІФА-тестування, зокрема, для лікарів з метою їх захисту. Окремою категорією громадян, що підлягає системному ІФА-скринінгу, згідно наказу МОЗ, визначені поліцейські, військові і прикордонники.
Проте, на практиці показники охоплення тестами зазначених груп ризику й досі залишаються дуже низькими.
Наприклад, в Івано-Франківській області ІФА-тестуванням на COVID-19 охопили всього 16% медиків, у Київській області — 10%, у Луганській — 4%.
Депутати вже заявили, що хочуть посилити відповідальність за ігнорування наказу МОЗ про обов’язкове ІФА-тестування.