Цитата
“Чесно кажучи, незрозуміло про що йде мова, тому що це просто загальна декларація про створення такого фонду. По-перше, Україна зараз від транзиту отримує набагато більше — 1,5-2 млрд доларів щорічно, і повинна отримувати ще більше. Крім того, Україна зараз витрачає набагато більше на виплати по так званому зеленому тарифу — це приблизно 1,5-2 млрд доларів. Тому взагалі незрозуміло, про які кошти йдеться і наскільки вони можуть допомогти Україні”, — сказав він.
Вітренко зазначив, що “Північний потік-2” — це питання не тільки грошей.
“Особливо виникає питання в контексті того, що ми неодноразово наголошуємо, що „Північний потік-2“ — це для нас проблема з безпекою, а не економічна. Тобто для нас головне — забезпечення безпеки нашої країни. Ми розглядаємо „Північний потік-2“ як загрозу національній безпеці, а не як питання просто грошей”, — сказав він.
Доповнення
Газопровід, який повинен з’єднати Росію і Німеччину по дну Балтійського моря, планували добудувати в 2019 році. Однак через санкції США проти виконавців та партнерів проекту його реалізація гальмувалася. Зараз перша нитка труби вже завершена, в “Газпромі” заявляли, що газ пустять вже цього року.
Наприкінці травня президент США Джо Байден заявив, що введення нових санкцій проти “Північного потоку-2” непродуктивно з погляду вибудовування відносин з Європою, до того ж проект вже практично завершено. У Німеччині, своєю чергою, застерегли від використання “Північного потоку-2” проти України.
21 липня Сполучені Штати і Німеччина досягли угоди щодо будівництва російського газопроводу “Північний потік-2” в Європу, без введення подальших санкцій США.
США та Німеччина оприлюднили спільну угоду щодо завершення будівництва “Північного потоку-2”, де обіцяють підтримку суверенітету та незалежності України. Документ має назву “Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей”.
Після цього у спільній заяві міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау наголосили, що відмова від спроб зупинити запуск газопроводу “Північний потік-2” створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози для України та Центральної Європи.