Деталі
Як зазначається, румунська правляча коаліція погодилася внести зміни до чинного законодавства, зробивши його сприятливішим для інвесторів і дозволивши допомогти розблокувати розробку газових родовищ у Чорному морі.
Коаліція узгодила поправки до закону, ухваленого в 2018 році, які були пораховані інвесторами вкрай несприятливими для нових проектів з буріння у глибоководних зонах Чорного моря. Закон встановлював обмеження на експорт, цінові обмеження та жорсткий фіскальний режим.
У результаті розробка родовища зупинилася, а один із великих інвесторів – американська група ExxonMobil – ухвалив рішення про вихід з одного з найбільших проектів у Чорному морі – Neptun Deep, запаси якого оцінюються у 42-84 млрд кубометрів природного газу.
Румунська газова компанія Romgaz запропонувала викупити 50% акцій ExxonMobil у проекті, де інша половина належить OMV Petrom, найбільшому виробнику нафти та газу в Румунії.
Лідери партій, які входять до правлячої коаліції, тепер кажуть, що новий закон може бути ухвалений за кілька тижнів, якраз до початку видобутку на дрібнішому родовищі — Black Sea Oil & Gas, контрольованому приватною інвестиційною компанією Carlyle Group, де можна видобувати близько одного мільярда кубометрів газу на рік.
У новому законопроекті йдеться, що фіскальний режим та податки для будь-якого глибоководного проекту (як морського, так і наземного) будуть незмінними протягом усього терміну дії концесійної угоди. Додатковий дохід від продажу газу за вищими цінами, як і раніше, буде оподатковуватися, але нижня межа була майже подвоєна, а інвестиції в розвідку та видобуток можуть бути зменшені.
У новому законопроекті також йдеться, що видобутий газ може вільно продаватися відповідно до місцевого законодавства та законодавства ЄС, тоді як чинне регулювання вимагає, щоб половина продукції продавалася на внутрішньому ринку.
Проте є один виняток, оскільки уряд може вирішити, під час енергетичної кризи чи перебоїв із постачанням газу, віддати пріоритет продажу такого газу на внутрішньому ринку, пише видання.
Доповнення
Європейська комісія на початку березня представила план, як зробити Європу незалежною від російського викопного палива "задовго до 2030" року на тлі вторгнення рф в Україну. ЄК запропонувала Європі скоротити імпорт російського газу на дві третини цього року та розробляє плани поетапної відмови до 2027 року.
У травні Єврокомісія має запропонувати план Repower EU щодо того, як блок може відмовитися від російського викопного палива.
Європейський Союз раніше залежав від газу з росії приблизно на 40%.