“Це має бути людина з досвідом, з авторитетом, щоб інша сторона його сприймала. Перевага Кучми була в його беззаперечному авторитеті, не лише як колишнього президента. Якби, наприклад, там був Ющенко, сепаратисти б точно його не сприймали, і росіяни до нього б ставились достатньо критично. Кучма втілював принциповість, до нього росіяни, а за ними й сепаратисти, ставились з повагою”, — сказав політолог.
На його думку, знайти таку фігуру Україні буде дуже важко — з таким високим рівнем авторитету і в той же час, щоб людина була досвідченою, принциповою.
“Є ще Кравчук, але він навіть трохи старший від Леоніда Даниловича. Не думаю, що зараз він буде готовий до цих функцій. Я не виключаю”, — зазначив Фесенко.
Він припустив, що місце очільника представництва в ТКГ може зайняти хтось з колишніх українських посадовців, в той же час ця людина наразі не має займати офіційних посад.
“Був Горбулін і він пішов — у нього також вік поважний, через здоров’я не просто постійно брати участь у переговорах, тому важко сказати. (Президенту України Петру) Порошенку і керівникам адміністрацій треба сідати, перебирати різні варіанти, зустрічатись з людьми, радитись. Ще не кожен захоче. Леоніду Даніловичу взагалі треба подякувати, що він цей "хрест" взяв на себе і, фактично, тягнув його 4 роки, це дуже непросто. Але він свою місію, я думаю, виконав достойно”, — зазначив політолог.
Він розповів, що обмірковував кандидатуру Руслана Демченка, якого раніше у вівторок за підсумками засідання у Мінську згадував спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік.
“Про пана Демченка теж для себе думав. Так, в першу чергу, будуть шукати дипломатів. Моя суб’єктивна думка щодо пана Демченка — ви знаєте, до нього були певні закиди і зауваження, і це трошки послаблює його позицію. Я не скажу, що взагалі”, — відмітив співрозмовник.
У першу чергу, за його словами, приходять на думку колишні дипломати-високопосадовці: це або колишні міністри, заступники міністрів, інші посадовців. Водночас він зауважив, що "у нас не всі підходять на цю посаду". Ще один момент, важливий на думку Фесенка: “ця людина не має, скажімо так, асоціюватись з Януковичем”.
“Назву одне ім’я, але не впевнений, бо там потрібна буде певна рокіровка. Якщо в переговорному процесі залишається Євген Кирилович Марчук, я б на місці радників Петра Олексійовича, радив цей варіант — щоб головним нашим переговірником в ТКГ став саме Євген Кирилович, а в групі з безпеки його б хтось замінив. У нього є і статус, і авторитет”, — зазначив він.
Будучи представником України у підгрупі з питань безпеки тристоронньої контактної групи, з точки зору безпекових питань у Марчука досвід навіть більший, ніж у Кучми, і також чималий досвід у розумінні державних інтересів і переговорному процесі, додав Фесенко.
Нагадаємо, 2 жовтня колишній президент України Леонід Кучма завершив свою роботу у Тристоронній контактній групі щодо Донбасу в Мінську.