Цитата
"Президент України Володимир Зеленський подав на розгляд Верховної Ради законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення надання інформації для цілей фінансового моніторингу", який спрощує передачу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців інформації про кінцевих бенефіціарних власників", - йдеться в повідомленні.
Деталі
Повідомляється, що документ передбачає можливість швидкої та зручної електронної подачі інформації представниками бізнесу та іншими юридичними особами для фінансового моніторингу з метою протидії легалізації (відмиванню) коштів, отриманих злочинним шляхом.
"Україна стала першою країною у світі, яка почала публічно відображати інформацію про кінцевих бенефіціарів юридичних осіб, подавши приклад іншим. Процес подання інформації про бенефіціарних власників цьогоріч було організовано неналежним чином. Саме тому я ініціюю можливість подання необхідної інформації в електронному вигляді – без черг та додавання непотрібних паперових документів. Натомість можна буде зробити кілька кліків у додатку "Дія". Комфортні умови для бізнесу, прозорість та доступ до інформації – серед пріоритетів моєї роботи", – розповів Зеленський.
Передбачається також можливість автоматичної звірки поданої компаніями інформації з даними державних реєстрів, що замінить довготривалу звірку паперових документів з електронними реєстрами в ручному режимі та значно прискорить процес реєстрації.
"Законопроект також передбачає підготовку та затвердження відповідальним органом влади детальної методології визначення кінцевого бенефіціара для юридичних осіб та проведення роз’яснювальної роботи щодо цього. Запропоновано, щоб юридичні особи мали щонайменше шість місяців для подачі інформації з моменту затвердження такої методології, а ті, хто вже подав інформацію, отримали можливість її уточнити", - зазначається в повідомленні.
В ОПУ повідомляється, що оновлені процедури подачі інформації про кінцевого бенефіціарного власника були запроваджені Україною після ухвалення Верховною Радою у грудні 2019 року нової редакції Закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення". Держава збирає та відображає в реєстрі інформацію про кінцевих бенефіціарів юридичних осіб. Ця інформація необхідна для аналізу та відбудови ефективної системи протидії відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом, недопущення використання коштів з метою фінансування тероризму та інших тяжких злочинів.
"Ці нововведення прийняті на виконання норм Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також з метою імплементації в законодавство України стандартів Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) та узгодження національного законодавства із законодавством ЄС", - йдеться в повідомленні.
Доповнення
Верховна Рада у п’ятницю, 8 жовтня, ухвалила з відтермінуванням набуття чинності у 9 місяців законопроект № 5807 щодо зазначення та подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) та структуру власності юридичної особи. Законопроект за основу підтримало 345 нардепів, в цілому в редакції головного комітету – 342 народні обранці.
Що кажуть експерти
Наразі, кажуть експерти, триває період для подання відомостей про кінцевих бенефіціаріїв юросіб. Так, з 11 липня діє наказ Мінфіну, який затвердив Положення про форму та зміст структури власності. У тримісячний період, до 11 жовтня юридичні особи зобов’язані подати держреєстратору дані стосовно кінцевого бенефіціарного власника, а також про структуру власності.
Майже одразу було зареєстровано проект закону № 5807, що передбачав продовження терміну для подання цих відомостей - до 11 липня 2022 року.
Разом з тим, депутати з партії “Слуга народу” внесли новий законопроект № 6003, що встановлює перевірку достовірності інформації про бенефіціарів та встановлює відповідальність для юросіб за подання недостовірних даних щодо кінцевого бенефіціарного власника. Штрафні санкції, як пропонується, будуть становити від 17 тисяч до 51 тисячі гривень.